Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българката Габриела Додова: Прага е духът на Европа

20
Габриела Додова
Снимка: Радио Благоевград

Столичанката Габриела Додова от 13 години живее със семейството си в чешката столица Прага. Пристигнала неуверена, защото не познавала страната. Но вече повече от десетилетие всеки ден преоткрива красотата на древния град, многовековната му история, хората. Работи като екскурзовод, с усещането че живее в центъра на Европа. Само за миналата година, по статистика, Чехия и в частност Прага, са посетени от над 21 милиона туристи. Цифрата обхваща само тези, които са останали 3 дни. 

Столицата е разположена на около 300-350 км. от Братислава, Виена, Берлин, което е и сред основните причини хиляди туристи да пристигат дори и за ден. „Наричат я „Златна“ Прага, защото това е основното усещане, което носят позлатените орнаменти.  И прекрасните, пищно украсени сгради, в стил сецесион. Но за мен Прага е златна най-вече през есента. Тогава, когато листата на дърветата са жълти и всичко е като истинско злато. Град, който има своето място  както в Европа, така и в световната история. Град, който притежава всичко, от което имате потребност.“ – казва Габриела.

Снимка Говорихме и за живота  днес на младите и възрастните чехи, за здравеопазването и за  образователната система. „Минималната пенсия, минималната работна заплата и майчинството, което е платено в продължение на 4 години, е около 650 евро. Здравеопазването е напълно безплатно, но здравните осигуровки са високи - месечно около 100 евро. Дори и лекарства, които са изписвани с рецепта струват 2.10 лв. Средната работна заплата е различна по региони, като за този район, в който се намира Прага, е около 1 200-1300 евро. Стандартът е достатъчно висок, но цените на хранителните стоки тук са по-ниски от България. Чехите живеят добре, знаят кога и къде да пазаруват, когато има намаления, а те са реални. Спестяват, за да пътуват много.“ –  уточнява Габриела Додова.

Любопитна подробност е, че от тази година Прага има т.нар. нощен кмет, който следи за реда и спокойствието на гражданите. Освен всичко друго, градът е предпочитан и заради прекрасната храна. А  младите хора го търсят  заради запомнящите се момински и ергенски партита и… разбира се заради прословутата чешка бира. Шумните компании нерядко нарушават нощното спокойствие на града, което е задължително от 22 ч. до 6 сутринта. Всяка жилищна кооперация има свой вътрешен правилник, който регламентира колко пъти нощното спокойствие може да бъде нарушено. Ежемесечно се събират задължителни такси, около 300 лв. за ремонт на общите части – фасада, покрив, стълбище, дори жилището да е собствено. Нарушаването на реда през нощта до 3 пъти и невнасянето на тези такси, може да доведе дори до отнемане на жилището.

Българката обобщава: „Чехия  е едно откритие. Работата като екскурзовод ми дава възможност да се срещам с много хора, да опознавам страната, да чета много за нея. След всички години тук съм убедена, че съм избрала правилното място за живеене.

Снимка

Българският турист умее да намери баланса между интереса към историята, възторга от архитектурата и предпочитанията си към чешката кухня.  Все повече българи посещават Чехия. Проявяват интерес към историята, която е и пряко свързана с България. Дипломатическите връзки между двата народа датира още от средата на 19 век. Първият министър на образованието в новоосвободена България е бил чех.“ –  припомня Габриела, която непрекъснато се среща с родни туристи, „които ми носят късче от България“.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Елия Тодорова e нимфа в новата си песен

Елия Тодорова e като нимфа в новата си песен „Направен за мен“.  „Направен за мен“  излиза в разгара на лятото. Елия пише песента в съавторство по текста и музиката с Павел Николов-Pavell. „Изцяло се доверих на Павел за това как трябва да звучи „Направен за мен“ ‒ разказва Елия. ‒ Имахме около десет работни варианта на песни, но..

публикувано на 07.07.24 в 15:36

С любов към професията - учителката Цветанка Кадиева

Насочиме вниманивто си към Петричкото село Кърналово и ОУ “Братя Миладинови”. Училището е създадено през 1893 г. и е утвърдено средище на духовната изява и огнище на националните традиции, които продължава да пази и до сега. Разбира се днешния облик на учебното заведение е съвременен. В училилището са оборудвани специализирани кабинети, класни стаи..

обновено на 07.07.24 в 13:53

Проф. д-р Людмил Вагалински: Находката от Хераклея Синтика е уникална

Екипът от археолози на проф. д-р Людмил Вагалински, които работят на подновените разкопки в античния град Хераклея Синтика край Рупите, Петричко, откриха цяла мраморна скулптура в човешки ръст. Статуята е открита още на третия ден от подновяването на разкопкитие на 3 юли 2024 година. Археолозите попаднали на нея в големия канал на античния град...

публикувано на 06.07.24 в 09:00

Инж. Валентин Чамбов: Стабилизирахме финансово ЮЗДП

„Преди една година поех отговорната задача да ръководя най-голямото горско предприятие в страната с най-много териториални поделения. Бях наясно със ситуацията, но бях изненадан от няколко предизвикателства, които се наложи бързо да преодолея. На първо място това бе тежкото финансово състояние на предприятието. На второ - организационната структура...

публикувано на 05.07.24 в 14:08

Баня празнува с видео послания и нова песен за селото

Баня ще отбележи своя празник на 6 юли. Видео-послания са изпратили десетки жители от селото, които са извън страната, но милеят за родното си гнездо. Това е инициативата ,,Я кажи ми, облаче ле бяло", която се прави за първи път.   “Кратките послания от мястото, на което се намират, ще докосне всички, за да бъдeм заедно и да обединим..

публикувано на 05.07.24 в 12:02

Перспективите след неуспеха на първия мандат

Какви са политическите перспективи пред страната, след като не бе избрано правителство с първия мандат на ГЕРБ-СДС? Има ли възможност 50-то юбилейно Народно събрание да излъчи редовен кабинет?  Какви са причините и последиците от трусовете в някои от парламентарнопредставените партии – ДПС, БСП и “Величие”?  Какви са актуалните законодателни инициативи..

публикувано на 05.07.24 в 11:23

Непознатите планини на Краище

Краище е сравнително непознат район за повечето българи. 70% от тази физикогеографска и историко-географска област е на българска територия,  друга част е в Сърбия и съвсем малка - в Северна Македония.  „ И след като видях колко много красоти,  след като се запознах с толкова много археологически находки от древни и средновековни времена, реших да..

публикувано на 03.07.24 в 10:37