10 октомври е празника на българските архивисти. На хората, които работят за опазване на колективната памет на нацията.
67 години Държавен архив – Благоевград събира и опазва паметта на поколения от Пиринско. За този период са събрани близо 3000 архивни фонда. Това са над 200 хиляди архивни единици, или папки с документи, събирани от поколения архивисти. В линейни метри общата им дължина е близо 2 километра. „Най-старият документ е книга на латински език от 1753 година. Другите стари документи са от началото на 19 век, част от тях са в групата на т.нар. особено ценни и уникални документи. Сред тях са 4 султански фермана, като 2 от тях са за църквата в село Тешово“- каза Любима Петрова, началник на Държавен архив-Благоевград.
Личните фондове в благоевградския архив са над 100 – на значими личности, свързани с национално-освободителните борби, както и наши съвременници.
От близо 10 години ДА-Благоевград работи по дигитализацията на архивните документи. „Дигиталният архив се попълва сравнително бавно, тъй като това е труден процес. Но с дигитализацията се разширява достъпът до документите и използването им. При нас до момента има дигитализирани над 1600 снимки в системата, които дават един по-различен визуален прочит на историческите събития.“
Чуйте звуковия файл...
По повод професионалния празник на българските архиви ДА-Благоевград организира днес Ден на отворените врати. Гостуваха ученици от 10-ти клас на Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий /бивша Солунска“-Благоевград, които бяха запознати накратко с историята и дейността на институцията.
Те имаха възможност да се докоснат до най-старите и уникални документи, които се съхраняват в масивите на архива, а също и документи, свързани с историята на гимназията, в която учат.
Честит професионален празник на работещите в Държавен архив – Благоевград!
В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..
Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..
Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..
В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..