Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво трябва да знаем за маските, като лични предпазни средства?

 „Потребителите трябва да знаят, че на пазара се намират три вида маски – лични предпазни средства, медицински изделия и хигиенни маски. Министерството на здравеопазването е компетентно по отношение на медицинските маски, Комисията за защита на потребителите е компетентна по отношение на хигиенните маски, а Държавната агенция по метрологичен и технически надзор е компетентен орган по отношение на маските, които се използват като лични предпазни средства“ – коментира за Радио Благоевград Вася Миланова, държавен експерт в Главна дирекция „Надзор на пазара“ при Държавната агенция по метрологичен и технически надзор.

Тя уточни, че има разлика в маските, които използват медицинските лица и тези, които са предназначени за лични предпазни средства, тъй като средата, в която се използват е различна. Според Европейски регламент, медицинските маски са с най-висока степен на защита, те са високоспасяващи продукти.

 „Важно е да уточним, че няма маски, които са произведени специално да предпазват от COVID-19 – уточни Вася Миланова, според която, след направени проучвания, от Световната здравна организация препоръчват личните предпазни средства като подходящи за предпазване от коронавируса.

„Най-често използвани са еднократните предпазни маски от типSSP, за тях е предвиден европейски стандарт, който предвижда категоризацията им в три нива на защита: SSP 1, които филтрират външния въздух 50 %, маските от пита SSP 2 филтрира 92 % от външния въздух и маските от тип SSP 3, които филтрират 98 % от външния въздух. Забелязвате, че няма на 100 % филтриране на външния въздух“ – обяснява Вася Миланова от държавната агенция по метрологичен и технически надзор.

Относно личните предпазни средства също има Европейски регламент, който се отнася за всички страни-членки. Трябва да носят задължително маркировка на съответствие СЕ, трябва да се придружават задължително от инструкция за употреба на български език и ЕО декларация за съответствие, издадена от производителя, която да е достъпна за потребителя. Това означава, че тя или придружава продукта в инструкцията за употреба е обявен линк, на който потребителят може да я намери в електронен вид. Тези изисквания трябва да съпътстват всяка отделна бройка маска, която се продава като лично предпазно средство.

„В инструкцията за употреба на български език, задължително производителя трябва да информира за начина на поставяне на маската, нейното съхранение, когато не я носим, на почистване, ако такова е предвидено и на срока на годност на употреба и други неща. От всички тези информации, потребителят може да разбере, дали маската отговаря на Регламента за лични предпазни средства“ – коментира още Вася Миланова.

Надзорът на пазара показва, че голяма част от тези маски се доставят от водещи европейски производители, който са изпълнили напълно изискванията на Регламента. В България засега няма производител на лични предпазни средства от типа полумаски. Фирмите, които в момента произвеждат маски у нас, са хигиенни, те са достатъчно сигурни за общо ползване, това са и така наречените еднопластови маски, те не са лични предпазни средства, а хигиенни. 

„В Условията на тази пандемия, нашите усилия не са синтезирани към установяване на нарушения, а към подпомагане на бизнеса и на всички, които помагат да не изпаднем в положение, в каквото изпаднаха много държави по света“ – коментира още Вася Миланова държавен експерт в Главна дирекция „Надзор на пазара“ при Държавната агенция по метрологичен и технически надзор.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Вася Миланова: 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

WWF подава ръка на домакинствата в енергийна бедност

Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..

публикувано на 04.11.24 в 13:32

Един млад човек, посветил се на доброволчеството

Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех.  Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..

публикувано на 04.11.24 в 13:19

Евгения Ташева: Липсва качествена информация за отпадъците

Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..

публикувано на 04.11.24 в 09:28

Георги Златинов: Да се обединим за опазване на природата!

На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..

публикувано на 03.11.24 в 10:00

Студенти от ЮЗУ с последни щрихи за Националния фестивал на изкуствата

Броени дни остават до началото на  XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..

публикувано на 01.11.24 в 15:14

Младите патриоти в Деня на народния будител

Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и  темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..

публикувано на 01.11.24 в 14:11

Подкрепа за деца, жертви на насилие

Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“  на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен  към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..

публикувано на 01.11.24 в 12:50