От началото на извънредното положение сигналите подадени в благоевградската Инспекция по труда от работници и служители са свързани с неизплатени трудови възнаграждения за месеците февруари и март, каза за Радио Благоевград директорът Славянка Симитчийска. Тя посочи и другите най-чести нарушения, като неизплатени обезщетения за неспазено предизвестие, неизползван платен годишен отпуск или принуждаване от работодателите за излизане в неплатен отпуск.
„Имаме сигнали за задържане на трудови книжки, неиздаване на заповеди за прекратяване на трудовото правоотношение, имаме сигнали за неизплатени възнаграждения от работници без трудови договори“, съобщи Симитчийска и напомни, че Инспекцията по труда няма как да помогне на работници, които са полагали труд, но без писмени трудови договори. Тя апелира към всички, които започват работа, винаги да изискват писмени договори, които да се регистрират в НАП, защото само така могат да се защитят трудовите права на работещите.
Заради пандемията от коронавирус и извънредното положение много фирми свиха дейността си, а много заети лица останаха без работа и препитание. Въпреки сложната ситуация, в която много предприятия прекратяват дейността си, работниците трябва да знаят правата си.Слаявнка Симитчийска коментира, че работодателите категорично нямат право да пуснат работниците в неплатен отпуск без тяхното съгласие.
„Работникът трябва да сигнализира Инспекцията по труда веднага, преди да му бъде прекратено трудовото правоотношение. Сигналът може да се подаде както по електронен път на имейла на дирекцията, така и на телефона на инспекцията“, информира Симитчийска и допълни, че в подобни случаи на принуда за излизане в неплатен отпуск, работникът може едностранно да прекрати трудовия договор.
И още за трудовите права на работници и служители от интервюто на Агнес Манова със Славянка Симитчийска, директор на Дирекция „Инспекция по труда – Благоевград“:
Вече три месеца двама младежи ни разхождат виртуално из различни кътчета в Благоевград. Чрез кратки видеа ни напомнят колко красив е Благоевград и защо трябва да се гордеем, че сме благоевградчани. Иван и Георги, създатели на фейсбук канала „Благо ни е“, която популяризира града ни, бяха на гости на предаването на Радио Благоевград „Неделя у дома“...
Днес, на 11 януари, отбелязваме Световния ден на думата „благодаря“ – красива българска дума, която съдържа в себе си думите „благо“ и „дар“. Именно за благото на дара разговаряхме в предаването „С усмивка в събота“ с 11-годишната Мартина Димитрова, която дари за втори път грижливо поддържаната си коса на онкоболни деца. Мартина е родена и..
Снимка на фоторепортера на БТА Благоевград Красимир Велков попадна в национална класацията за най-добра фотография - Топ 5. Той е известен със своя професионализъм и естетически усет в областта на фотографията. Негови снимки често илюстрират събития и новини от региона. Кадърът на Краси Велков е заснет в местността Коматински скали в община..
На 13 януари 2025 г. от 10:00 до 13:00 часа в залата на БТА ще се проведе Национална кръгла маса на тема „Промени в Изборния кодекс, гарантиращи провеждането на честни избори в България“. Инициативата е организирана от гражданската платформа „Будители“ и цели да постави на дневен ред ключови промени в изборния процес. Според организаторите е необходимо..
Изкуственият интелект (ИИ) няма да унищожи професията на преводача. Макар че технологиите се развиват много бързо в областта на езиковата обработка и все повече хора използват автоматизираните онлайн софтуери за превод на текст, машините все още не могат да се конкурират със сложните лингвистични задачи. Това заяви в ефира на Радио Благоевград доц.д-р..
Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..
„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..