Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Иванов: Няма пряк ефект от бойкота на магазините

Четвърти бойкот на големите търговски вериги е обявен за днес. За втори път ще има бойкот и срещу банките. Според организаторите на събитието, при последния бойкот на 27 февруари, големите хранителни вериги са „бойкотирали „бойкота на българите“ с промоциите, които пуснали в тези дни“. В останалите дни без бойкот, цените са били повишени видимо. По-големите обороти на търговските вериги в дните на потребителското недоволство са още един от резултатите, които отчитат организаторите.

Според Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата/ДКСБТ/, ефектът от бойкота на магазините е по-скоро косвен, отколкото пряк.

„Основните ни наблюдения са, че прекият ефект от бойкота на магазините досега е никакъв. Вариациите на приходите на големите магазини едва ли са свързани с един ден бойкот, след като имаме 6 други дни на активно пазаруване. А и се видя, че се пазаруваше и в дните на бойкота. Най-хубавото от тази инициатива е, че тръгна един голям обществен разговор по въпроса за ценообразуването. И той не е свързан със сблъсъка между търсенето и предлагането, а е свързан по стълбицата от началната до крайната цена, кой какъв процент от доходите акумулира. За пръв път публично се говори по този проблем, който не е от вчера и една от причините е слабо развитото селско стопанство в България. Идеята е да се  разпределя доходът по-справедливо по веригата“, коментира в ефира на Радио Благоевград Владимир Иванов.

Според него, окрупняването на земеделските производители в организации и създаването на търговски платформи на производствения  капитал, е един от работещите механизми, с които може да бъде решен този проблем. Такива механизми вече успешно работят в други европейски държави като Франция, Холандия и Белгия. Това е дълготраен и труден процес. Що се касае до нормативната база, вече има директен поет ангажимент за сдружаване на земеделските производители.

„Това, което можем да направим като потребители е, вместо да бойкотираме в един ден от седмицата магазините, в останалите дни да пазаруваме по-разумно, да се информираме по-добре за цените на едро  и дребно, да видим къде има ненормални равнища, но не всичко е лошо на пазара. Ако сравняваме качеството на храните в Европа и у нас, мога да ви кажа за поне 15 страни, където е по-скъпо. Но не това прави благосъстоянието. То зависи от ефективността в пазаруването на всеки един от нас“, допълни председателят на ДКСБТ.

Въпреки мненията на потребители от Благоевград, че цените на храните са много високи, според експерта областният център продължава да е в „златната среда“ в националната класацията за най-скъпи хранителни продукти. Има лек повишаващ се тренд с  0,04%  от началото на годината, няма резки движения в цените на храните. От средата на март трябва да започнем да наблюдаваме спад в цените на пресните зеленчуци. Към момента цената на „потребителската кошница“ е 101 лева, като за сравнение, в същия период на миналата година, е била 96 лева. По-лошата земеделска реколта през 2024 година е основната причина за по-високите цени на част от хранителните продукти.

Владимир Иванов коментира и резкия скок в цената на кафето от началото на 2025 г., факт, който не радва потребителите на горещата напитка по целия свят. Кафето следва примера на какаото, чиито цени рязко се повишават от три години, заради слабата реколта в основните страни производителки, най-вече в Западна Африка.

„За съжаление, нищо хубаво не мога да кажа. Процесът започна от началото на 2023 г. и от едни равнища от 2-3 долара на килограм какао, в момента сме на едни равнища от около 10 -11 долара. Има добра новина около увеличаващите се какаови запаси в момента в страните производителки на какао от Западна Африка. Добри са и новините от Бразилия, една от основните производителки на кафето, като цяло не се вижда тенденция, която да счупи този тренд. По-скоро има едно задържане на тези ценови равнища, предстои да видим какво ще се случи, а то до голяма степен зависи от климата“, коментира още Владимир Иванов.

Подробностите можете да чуете в разговора на Биляна Славчева с Владимир Иванов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Борис Харизанов: Изкуственият интелект не може да замени добрия и подготвен адвокат

В дигиталната ера все повече хора търсят достъпни и бързи решения за своите проблеми – включително и в правото. Пример за това е реален случай, в който IT специалист печели дело срещу НОИ без адвокат, с помощта на генеративен изкуствен интелект. Зад тази история обаче се крият сериозни въпроси: може ли алгоритъм да замени адвокат? Какви са рисковете..

публикувано на 02.07.25 в 11:36
Румяна Станоева

Безплатни летни занимания по 19 вида спорт за учениците в Благоевград

Oбщина Благоевград и спортните клубове на територията на областния център организират безплатни занимания за учениците през лятната ваканция. Те стартират от 1 юли, като се провеждат по предварително изготвен и утвърден график. В програмата са включени различни видове спорт, сред които лека атлетика, плуване, баскетбол, футбол, таекуондо-до, бокс,..

публикувано на 02.07.25 в 11:18

Ученици от три държави видяха отблизо роботи в действие

Ученици от България, Турция и Северна Македония видяха отблизо най-новите и интересни разработки от света на роботиката, дело на учените от БАН. Това стана възможно по проект на тема „Изкуственият интелект има ли бъдеще“, изпълняван от сдружение „Неврокоп“ с председател Рахим Арнаудов. В Дома на културата в град Гоце Делчев пред младите хора беше..

публикувано на 02.07.25 в 10:52

Доброволци с превенция срещу пожарите в Благоевградско

През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..

публикувано на 01.07.25 в 12:21

Любомира Димитрова: Добре е да си позволяваме поне две почивки в годината

Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати.  В..

публикувано на 30.06.25 в 13:42

Дима Кисьова представи дебютната си поетична книга в Благоевград

Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..

публикувано на 30.06.25 в 10:03

Психологът Стела Велева: Еврото – нова валута, стари страхове

В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..

публикувано на 27.06.25 в 15:10