Туристическата индустрия в България осигурява 12 процента от брутния вътрешен продукт за страната. Освен това и много работни места. Цели райони на страната на практика се издържат от туристическата дейност. Тук можем да говорим за многото морски курорти, както и за планинските.
Пандемията от Covid-19 на практика затвори много хотели и ресторанти. Работещи в тях бяха съкратени и отидоха на трудовата борса. За немалка част от собствениците доста трудно е да потърсят възможност да използват мярката 60/40. Причината е в липсата на средства, а и част от собствениците не отговарят на условията- дължат кредити на банки, които не са върнали. Затова представители на заведенията и на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация потърсиха възможност да разговарят с премиера Бойко Борисов за намаляването на данъка върху добавената стойност от 20 на 9 процента.
Това би освободило немалко средства, с които собствениците могат да разполагат, за да съживят бизнеса сега, когато бе разрешено да се използват външни тераси за посрещане на посетители на заведенията, да се прилагат немалко хигиенни изисквания, увеличеното разстояние между масите, носенето на маски от сервитьори. Резултатът от разговорите е, че вече вратата е открехната и при добро развитие на обстановката, независимо от факта, че не може да се разчита на чужди туристи, нещата ще потръгнат. Това каза в интервю за Радио Благоевград Атанас Димитров – заместник-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.
Чуйте в звуковия файл интервюто на Иван Лазов с Атанас Димитров:
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..