Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Готови ли са седмокласниците за предстоящите матури?

Златомира и Алекс са ученици в ОУ „Христо Ботев“, село Катунци. Само след няколко дни им предстоят матури - по български език и по математика. Извънредното положение наложи обучението на учениците през втория срок да бъде онлайн.

„Според мен дистанционното обучение е по-удобно. Предимствата са, че можеш да почиваш и да учиш, а там седиш по 40 минути и са по-малко часовете“, казва Алекс.

Човек, когато иска да постигне добър резултат може да го направи по всякакъв начин, защото това не е никаква пречка. Всеки може да отвори някакъв сайт, или някакъв учебник и да научи нещо. Дори учителите казват, че е доста по-добре така, защото не се вдига толкова много шум, защото използваме да се заглушим и така вървят много по-спокойно часовете“, споделя Златомира.

И двамата седмокласници се чувстват достатъчно подготвени за предстоящите матури. Притеснения обаче не липсват:

Притесняваме това дали ще ни върнат материал от предишни години, защото все пак са минали няколко години и сме позабравили някои неща, но гледам да ги преговоря“, каза Злати.

На 15 юни ще се състои националното външно оценяване по български език и литература, а на 17 юни е националното външно оценяване за седмокласниците по математика. Алекс и Златомира, както и техните съученици, повече се притесняват за изпита по математика. Споделят и подозренията си, че вероятно много ученици биха приписали неуспеха на предстоящите матури именно на дистанционното обучение. Седмокласниците ще положат националните външни оценявания при спазени отстояния в изпитните зали, но още е под въпрос дали ще е задължително, или препоръчително да се явят с маски.

„Дали ще съм с маска или не, всичко е в главата ти. От това нищо не зависи дали ще си с маска или не. Не ме притеснявам и това, че ще бъдем много хора на едно място“, казва Златомира.

Притеснения около по-специфичното провеждане на изпита няма и у Алекс. За Злати и Алекс завършването на седми клас и успешното полагане на изпитите е крачка към достигането на целта им - да учат в престижно училище.

Смятам да се занимавам с езици и искам да отида в езикова гимназия“ са мечтите на Злати.

Аз искам да ме приемат в училище в Благоевград. В СУИЧЕ“, е желанието пък на Алекс.

Изпитите ще започнат на съответните дати (15.06;17.06) в 9.00 часа, едновременно за всички ученици и те трябва да пишат с химикал в черен цвят. Изпитният вариант за седмокласниците се определя в деня на изпита. Максималният брой точки от националното външно оценяване по БЕЛ и по математика в седми клас е 100 точки. Те няма да се превръщат в оценка по шестобалната система.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00