Не стихва недоволството срещу правителството и главния прокурор. Хиляди отново излязоха по улиците, за да поискат оставките на Бойко Борисов и Иван Гешев. Сред протестиращите има и много млади хора, които се превърнаха в лицата на протеста. Те са млади и пълни с енергия. Те вярвят, че промяната е необходима и възможна.
„На 17 години сме и решихме да подкрепим народа в това, което не ни хареса. Не ни харесва управлението като цяло, всичко което се случва. Цялата нечестност в държавата, мафията, всичко, което не трябва да се случва“.
„Ние искаме държава, в която може да се чувстваме свободни. Няма шанс за развитие. Ние искаме да останем тук, обаче те като не ни позволяват... достатъчните условия, да се развием в тази държава, а само я провалят допълнително...“
„В момента не виждаме бъдещето си. За момента в чужбина. За да остана в България трябва да се промени качеството на живота – по-хубаво образование, по-хубави условия за живеене. Да рестартираме целия модел на управление“, казват 17- годишните момчета, протестиращи в Благоевград.
Сегашният протест е протест на морала, казват групата младежи, които протестираха в Благоевград. И са категорични, че е много трудно да се прогнозира какво ще е следващото правителство, а най-радващото в сегашните протести е това, че в тях участва именно младежта на България:
„Искаме предсрочни избори. Нещо да се случи. Ние протестираме, защото сме недоволни, а не защото търсим по-малкото зло. Недоволни сме и сме по площадите“, заявяват те.
За тези младежи това е първият протест в живота им. Тези млади хора, които сега протестират, са хлапетата от раменете на бащите, които протестираха през 1989-а:
„Преди 30 години бяха студенти на Софийските площади, а сега от нас трябва да дойде промяната. Някои от нашите родители са участвали преди 30 години на движенията на Съюза на демократичните сили“, пояснява едно от момчетата.
А виждат ли се в политиката?:
„В политиката – не, но мисля, че с такива движения може да се направи промяна“
„Важно е да сме активни граждани, пък все някой ще има в политиката, дето да можем да го подкрепим. Не е нужно всички да стоим в Парламента“.
„Кой знае? То ние всички заедно сме в политиката. Все пак демокрацията е за това – да си активен гражданин и да правиш промени“, разсъждават младежите.
Най-важният резултат от този протест вече е известен. Какво ще стане след час, след ден, след три, не знаем, но вече знаем най-важното: младите хора не са това, което рисувахме в своята песимистична картина за България.
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..