Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приемните родители и техните проблеми

Професия, с чиято помощ се изкарват пари, ли е приемното родителство? Или по-скоро призвание, на което трябва да посветиш време, емоции, опит и грижа? Отговорът на тези въпроси зависи много от мотивацията на хората, които искат да станат приемни родители и най-вече на онези, които ги обучават, оценяват и одобряват, коментира пред Радио Благоевград Цвети Радулова, приемен родител. Самата тя е майка на дъщеря. Решението да стане приемен родител идва след излъчен по телевизията материал за живота на децата в дома в Могилино:

Трудно е да вземеш такова решение, ако си на ясно какво ти предстои. Ако не си на ясно се взима лесно. Много от моите колеги, включително и аз, с лекота сме влезли в тази наша мисия. Спомням си много добре първата среща. Беше преди около 7 години. Аз бях в изключителна еуфория. Тогава все още бях с представата, че всичко ще е пълна идилия, много лесно ще се случат нещата. Спомням си, че тя беше в град, който беше далеч от моя роден град. През целия път преливах от една емоция в друга. Емоции на крайностите. Първият път, когато влязох в стаята, където е тя, аз почти не я забелязах. Беше свита на едно мъничко олющено столче и беше наистина много силна емоция. Не очаквах нейната реакция и не бях подготвена за това. Аз очаквах, че тя ще ме гушне, ще ми се довери и веднага ще се създаде една връзка - уникална, но всъщност тя бе тревожна, уплашена“, разказва Цвети Радулова.

Цвети до момента е била приемен родител на шест деца – 4 момиченца и 2 момченца. Някои от тях са я наричали „мамо“:

Тук е тънката граница. Аз съм разговаряла с психолози, които са работили дълги години с приемни родители и самите те са били приемни родители и е много важно детенцето да знае, че ти си мама, но си мама Цвети. Онази истинската мама тя ще се появи в някакъв момент и тя е МАМА. Ние сме просто човекът, който ги води по пътя и мама сме тогава, когато те се опитват да бъдат като всички останали деца на детската площадка, за да покажат, че и те имат майка“, пояснява Цвети.

Моментът на раздяла е труден тогава, когато родителството е мисия, призвание, а не работа за заплата. За повечето приемни родители тя е такава, но Цвети Радулова признава, че има и хора, за които това е просто професия:

„По време на обученията ни казват, че ние не трябва да изграждаме емоционална връзка с децата, а трябва просто да гледаме на грижата си към тях като на професия. Смело мога да заявя, че през цялото си време аз съм била непрофесионалист по отношение на обичта и грижата. На обич може да се научи само чрез обич.За повечето хора е мисия, но сред нас има и хора, за които е професия. Те се отличават по останалите по самото дете, за което се грижат“.

Приемното родителство у нас все още трудно си пробива път. А проблемите пред тези родители не са никак малко, подчертава Цвети:

Един от основните проблеми е социалната политика. Ние даваме сигурност на децата. Правим го, за обществото са много пари, но всъщност това са обидно малко пари. Не ни дава право да се разболеем, да бъдем биологични родители, ако решим да бъдем. През моето приемно родителство ми се наложи да се сблъскам с диагнозата рак. Аз докато бях болна, аз нямах право на болничен. Нямах право и да работя като приемен родител. Целият ти личен живот е разглеждан под лупа. Не можеш да пътуваш просто така, импулсивно. Не можеш да смениш областта, в която живееш, защото ние сме включени в регистър за приемни родители, но само за областта, в която сме удобрени“.

Цялото интервю с Цвети Радулова чуйте в звуковия файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пътят до сцената: Историята на една мечта

Какво по-хубаво от това да следваш мечтите си, да направиш избор в името на нещо, което обичаш и ти харесва, за да си доволен и щастлив. В тази история ще видим нещо такова да се откажеш от чужбина, за да останеш в България да пееш. Тя е млада, тя е красива, тя обича да пее, тя е  Кристина Дечева. Завършила е  Eзиковата гимназия в Благоевград..

публикувано на 16.01.25 в 09:32

Електрониката в Благоевградска област: От 60-те години до днес

В изложбата „Електрониката в Благоевградска област“  ще бъдат представени изделия на над 20 фирми, работили и работещи в областта на електрониката, радиотехниката и съобщителната техника от 60-те години на миналия век до днес. Подготвя се каталог с пълните технически параметри на представените образци. Представители на академичния екип на..

публикувано на 15.01.25 в 13:41

ТВ екип от Азия снима филма за традициите в Рибново

Телевизионен екип от Сингапур гостува в Рибново и снима филм за местните традиции. За гостите от далечна Азия разказа в ефира на Радио Благоевград преподавателят Ибрахим Кадриев, който  популяризира родния край във фейсбук групата „Рибново-традиции от векове“. „Аз съм нещо като местната медия, която снима всичко случващо се в Рибново. Идеята ми е да..

публикувано на 15.01.25 в 12:56

Агенцията за бежанците трябва да промени начина на действие

В община Бобошево са били изненадани от писмото от Агенцията за бежанците при Министерския съвет, в което се предлага в бившето училище в село Сопово след ремонт да се настанят 15 момчета до 18 години от Сирия. Средствата за ремонта да се осигурят от Агенцията. Жителите на общината, която неслучайно наричаме Българския Ерусалим, категорично не..

публикувано на 15.01.25 в 10:20
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Влизането в Шенген ще ускори икономическата активност в България

Високите цени в началото на годината продължават да бъдат икономически проблем, но според икономиста Румен Гълъбинов страната ни върви в правилната посока. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че през последните години наблюдаваме постоянна надпревара между ръста на доходите – заплати и пенсии – и цените. Макар инфлацията да е значително..

публикувано на 15.01.25 в 10:14

След 15 януари ще станат ясни резултатите от проверките на пътя Кюстендил – село Ябълково

Пътищата в община Кюстендил са проходими при зимни условия. Тази сутрин и там отново валя сняг. Основните пътни артерии са обработени и са на асфалт, обработват се и страничните улици в града. Четвъртокласната пътна мрежа се обслужва по договор. Засега, няма сигнали за бедстващи хора, няма и абонати без електрозахранване, няма откъснати от света..

публикувано на 13.01.25 в 14:00
Свобода Бъчварова

100 години от рождението на Свобода Бъчварова

На 11 януари Радио Благоевград се поклони пред приноса на Свобода Бъчварова в българската култура чрез излъчването на архивен запис от интервюто на Николай Ангелов с нея, записано през 2005 г. в Рио де Жанейро. Чухме и разговора на Валентин Дишев с дъщерята на писателката. Предлагаме ви да изслушате и двата разговора - размислите на две изключителни..

публикувано на 13.01.25 в 12:08