Наближаването на първия учебен е емоция, която за учениците обикновено е очаквана и приятна, а за родителите е по-скоро свързана с доста притеснения и разходи. Сега е времето за набавяне на най-необходимото за новата учебна година – от тетрадките и учебниците, до униформите и спортните екипи.
В търговската мрежа има всичко и търсенето вече започна – установи репортерската проверка на Радио Благоевград, дни преди 15 септември.
„Идват родители и за първокласниците да си оправят комплектите, идват и по-големите ученици. Вече получаваме новите тетрадки, новите колекции, разглеждат си децата. Търсене има“ – категорична е продавачка в благоевградска книжарница.
Има и нови цени на комплектите и те са нагоре. На раниците няма увеличение в цената, но по-хубавите струват около 70 – 80 лева. С по няколко стотинки има увеличение в цената на тетрадките. Комплектите за първокласниците струват около 200 лева, като в тях е включено всичко необходимо за първия учебен ден на детето, включително и раницата. Вече има търсене и на учебници за учениците в по-горния курс, най-скъпите са по основните предмети и по чуждите езици. Бележници засега не се продават, защото не се знае, дали ще бъдат необходими тази година. Има вероятност, те да бъдат в онлайн вариант, а не на хартиен носител. Миналата година комплект бележник с лична карта, е струвал 70 стотинки.
„Препоръчвам на родителите и учениците да не чакат последния момент, а да пазаруват сега, защото няма да допускаме струпване на хора в книжарницата. При необходимост, ще бъдат пускани по двама – трима, с маски и при спазване не всички противоепидемични изисквания“ – коментира още търговецът в книжарница.
От една седмица, вече е отворена и борсата са употребявани учебници и помагала в Благоевград.
„В момента, имаме символично количество учебници, предполагаме се, че активното търсене и предлагане ще започне в началото на септември. Още е рано да кажем какъв ще бъде интересът тази година към употребяваните учебници, но предполагаме, че ще има такъв, защото, дори и при онлайн обучението, на учениците пак са им необходими учебници и пособия, по които да учат. В интернет не може всичко да бъде намерено. Учебниците, които донасят децата са почти чисто нови, в много добро състояние, не използваме препарати за дезинфекцията им. Трудно е, много е трудно и не знаем, как ще бъде в тези условия“ - коментираха търговци на борсата за употребявани учебници в Благоевград.
Трудно е и на родителите, които трябва да осигурят необходимите средства, за да се чувства детето им подготвено за първия учебен ден.
„Колкото по-големи стават децата, толкова повече се увеличават и разходите“ – категорична е майка на ученици, които тази година ще бъдат в 9-ти и 12 клас.
Според нея, най-скъпи са учебниците по чуждите езици, а като се прибавят разходите и за другите помагала, както и за дрехи, и за униформа, сметката набъбва неимоверно.
„Около 200 лева струва първият учебен ден за ученик в по-горен курс, но само за учебниците. Това е непосилно за повечето семейни бюджети, трудно се справяме“ – сподели още родителят.
Доста по-лесно е може би за родителите на учениците от по-долните курсове, тъй като до 7 клас, включително, учебниците са безплатни.
„Затова, сега ще отидем до София и ще купим всички необходими помагала и пособия. Ще имам и нова раничка, защото тази вече я нося три години“ – сподели четвъртокласничка от Благоевград.
На въпрос, как би предпочела да учи – онлайн или в клас, момиченцето отговори, че с нетърпение очаква срещата си с госпожата и приятелчетата от класа.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
„Дигитална зависимост - наръчник за родители и учители“- предлага психологът Георги Млеканов. Той разкрива шокиращи факти относно бъдещите дефицити в развитието на подрастващите, които от ранна детска възраст са „дресирани“ с телефони и таблети. Наръчникът дава конкретни примери и посочва необходимите действия и решения затова как родителите..
Сдружение „Близо до теб“ организира екокампанията „Зелено бъдеще“, която обединява ученици от средните училища и е подкрепена от Държавното горско стопанство -Дупница за засаждане на нова гора. „Отдавна мислим зелена инициатива, в която усилията ни да са носочени към дърветата и гората, защото вярваме, че единственото възможно бъдеще е това,..
Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена. В момента сградата не е в добро състояние. Като конструкция тя може да се ползва, има запазен покрив, но той почва да тече. Трябва да се направи основен ремонт, за който ще са нужни немалко средства.Сградата е строена през 1935 година. Построена е с дарения със средства на местния дарител..
Благотворителен концерт, под надслов "Да помогнем на Вили", ще се проведе на 14 ноември в Благоевград. Неговата цел е да бъдат събрани средства в помощ на една българска майка - Величка Маринкова, която е диагностицирана с онкологично заболяване и се нуждае от скъпоструващо лечение в Република Турция. Концертът е с начален час 18.30 ч. в зала..
В политическото предаване “Събития и личности”, проф. Робърт Филипс, преподавател по политически науки в Американския университет в България (АУБГ) и експерт по международни отношения, коментира завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, след историческата му победа на президентските избори. Според професор Филипс, победата на Тръмп ще доведе до голяма..
Проф.Валентин Василев се занимава от 25 години с преподавателска и изследователска дейност, като цяло работа, свързана с млади и будни хора. Неговите изследователски и практически интереси са свързани с управлението на човешките ресурси, най-вече в публичния сектор. Заемал е длъжностите зам.-кмет на Община Благоевград, Омбудсман на Благоевград,..
В предаването „Събития и личности“ Борис Ячев, лидер на “Консервативна България”, направи остър анализ на резултатите от предсрочните парламентарни избори и съмненията около честността на вота. Ячев заяви, че ситуацията с купуването на гласове и фалшификациите е крайно неприятна, особено когато обвиненията идват от партии, които са участвали в..