Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хранителните добавки са по-търсени от биопродуктите

Оказва се, че във втората вълна на пандемията от COVID-19, търсенето на биопродукти осезаемо е намаляло в Благоевград, за сметка на хранителните добавки, които продължават да се купуват. Това установи репортерската проверка на Радио Благоевград в няколко биомагазина и в едра дрогерия в областния център.

Единият от специализираните търговски обекти отваряше врати днес, след едноседмична почивка и търговците не пожелаха да говорят, другият беше отворен, но липсваше продавачката, а в третия ни посрещна собственичката, според която обаче, от началото на пандемията досега, не се е повишило търсенето на биопродукти, напротив.

„Има сериозен спад. Просто е съвсем различно, това хората не го имат за продукти от първа необходимост. Ние сме свидетели, къде са големите опашки – пред аптеките и пред големите вериги. Вероятно, безпаричието на хората е една от причините да не купуват биопродукти в момента“ – коментира търговец в биомагазин.

Според продавачката, оборотът в търговският обект е намалял с около 13 % от началото на пандемията досега. Дамата сподели, че все пак има клиенти, които купуват някой продукти като ленено семе, чия, келтска сол и  други.

„Всичко е въпрос на пари, но и на приоритети, не може да се сравнява качеството и количеството, защото, правейки една порция, тя съдържа всичко необходимо за организма и храни клетките, ти не можеш да сравняваш цена, за сметка на здравето“ – коментира още търговецът.

„Повечето хора търсят инцидентно биопродуктите и хранителните добавки, когато имат нужда от тях или се разболеят, а за да са ни наистина полезни, те трябва да се приемат по-дълго време“ – в това е убедена клиентка на дрогерия, която купува хранителни добавки от самото създаването на магазина, преди 22 години.

„Доверявам се на тези продукти първо - защото са истински, второ - защото са проверени и трето – защото, тези продукти се вземат дълго във времето, а не, когато изпитаме необходимост или страх, тогава няма как. Тук, огромната разлика е отношението на консултанта, като идеята е не да продаде, а да помогне, обяснявайки на всеки поотделно, какво би му донесъл съответният продукт“ – обясни клиентката в дрогерия.

Консултант - продавачката, която се занимава с този бизнес също от 22 години обясни, че при първата вълна на пандемията е имало паника сред купувачите.

„Първият път беше страшна паника. Имаше хора, които пазаруваха, сякаш това нещо ще ги спаси. Но, както каза дамата, тези неща действат на база натрупано депо в организма, за да има някакъв ефект“ – коментира продавач – консултантът в дрогерията.

Тя посъветва клиентите през този сезон да потребяват повече разнообразна и пълноценна храна, имуностимулатори против възпаление на горните дихателни пътища, клеева тинктура, исландски лишей, котешки нокът , куркума, джинджифил, чайове и билки.

„Нека да бъдем здрави преди всичко и да подхождаме отговорно към нашето здраве, здравето на близките и познатите, и на непознатите, от нас зависи да сме здрави“ – коментира още търговецът.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитрина Проданова и нейната "Книга антидепресант"

Димитрина Проданова племенница на алпиниста Христо Проданов, родена е в Карлово на 16 март 1973 година. Напуска родния си град в седми клас,за да учи в София, където и днес живее със семейството си. Споделя, че карловец никога не казва,че не е карловец, защото е израснала в сърцето на Стара планина, където според нея, духът се формира по по-различен..

публикувано на 04.10.24 в 16:10

Четвърта краеведска конференция подготвят в Благоевград

Четвърта краеведска конференция организират в Благоевград. Тя ще учи подрастващите на старите занаяти. Краеведи, етнографи, историци, изкуствоведи и библиотекари ще споделят опит и добри практики в областта на художествените занаяти, характерни както в миналото ни, така и в съвремието. „Целта ни е всички тези занаяти да обединим в сборник, който ще..

публикувано на 04.10.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Ипотечно кредитиране в България: Какви нови условия въведе БНБ?

От началото на седмицата влязоха в сила новите мерки, въведени от Българската народна банка (БНБ), с цел затягане на условията за жилищно кредитиране. Тези изменения са резултат от ускореното кредитиране в жилищния сегмент, което за август достигна най-високото ниво от 2000 г. насам. Съгласно новите ограничения, търговските банки вече не могат да..

публикувано на 04.10.24 в 11:24

„Бягане за животните“ 2024 – инициатива с кауза

По повод Световния ден на селскостопанските животни, който отбелязахме на 2-ри октомври и предстоящия на 4 октомври Световен ден за защита на животните, Сдружение „Кампании и Активизъм за Животните в Индустрията“ /КАЖИ/, организира „Бягане за животните!2024“.  Целта на събитието е да бъдат обединени усилията на всички любители на животните за..

публикувано на 03.10.24 в 14:43
Методи Байкушев

Измененията в ОУП ще сложат ред в застрояването на Благоевград

Работи се по изменение на Общия устройствен план на Благоевград. Вече сме избрали екип , започваме поетапно изработване на задание за изменение на ОУП и работа по тези устройствени планове, които законът допуска общината да направи служебно, за да урегулира новите територии. Във финален етап сме на изграждане на визията, след това ще я представим и..

публикувано на 03.10.24 в 11:38

Тревожно! Повечето родители нямат емоционална връзка с децата си

Елена Терзийска е психолог, занимава се с детско-юношеска и училищна психологи, съветва и родители. За себе си споделя, че е посветена да оказва подкрепа на деца, които изпитват болка и проблеми в отношенията си, които искат да са по-удовлетворени, по-щастливи, уверени и целеустремени. Поводът да се обърнем към нея е Международният ден на..

публикувано на 03.10.24 в 09:26

Кюстендилец изографисва храма в Нови чифлик безвъзмездно и с приятели

Евгени Серафимов е преподавател по рисуване в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Кюстендил. Същевременно е художник, иконописец, основател и ръководител на школата „Новите майстори“, като е водил и школа по иконопис, част е и от църковния хор към храм "Свети Димитър" в Кюстендил. За изкуството казва, че то винаги е било част от живота му. "Учениците..

публикувано на 02.10.24 в 14:53