Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дислексия – болестта на гениите

Съществуват много определения за това какво е дислексия. Най-просто можем да кажем, че дислексията е специфично нарушение на способността за учене, в резултат на което за някои хора е трудно да се научат да четат и да пишат, въпреки че имат достъп до качествено образование. Смята се, че между 5 и 10% от хората страдат от някаква форма на дислексия, а предположенията са, че дори 17% изпитват някакви затруднения, които се асоциират с нея.

“Първите признаци могат да се видят чак в предучилищна възраст, например когато има поставена задача да се определи кой е първият звук на думата или последният и детето не може да определи пръв или последен е звукът на думата, да раздели думата на срички, в този аспект са маркерите. Но това са просто маркери и не може да се говори за диагноза тогава“, изясни логопедът Милка Игнатова.

Дислексията засяга около 10% от населението, като затрудненията, които хората изпитват в резултат на това нарушение, се различават по своята интензивност. Често поради усилията, които полагат в процеса на обучение, тези хора са подложени на по-голям стрес, което води до състояние на тревожност.

„От години учените търсят да открият от къде се появява и как се предизвиква, защото дислекситите са много умни деца. Те имат дори над средно ниво на интелигентност и потенциал. Дислексията се работи с логопед. Освен това обаче се работи и с психолог“, поясни още Милка Игнатова.

В помощ на дислексиците е и шрифтът Adys. Това е първият подобен шрифт на кирилица, а негов създател е Кристина Костова.


„Аз също съм дислексик, което е основание да мога да разбера какво се изисква и какви са проблемите, които те често срещат. Adys е свободен за изтегляне и употреба, има и няколко книжки издания, повечето, от които насочени към децата, също така и карти и обучителни материали отново за деца. Adys се използва и на няколко сайта. Заложила съм няколко деформации и промени в градивните елементи на знаците, така че тези, които са визуално близки да се разграничат. Това е основната част. Подчертана е и шрфитовата линия, на която буквите „стъпват“. Давам и по-голяма плътност на препинателните знаци. Моята идея беше и да създам такъв шрифт, който да улеснява дислексиците с лека до средна степен, но по никакъв начин да не пречи на тези, които нямат никакви затруднения", разказа Кристина Костова.


Много известни личности страдат от дислексия, сред които са Шер, Джон Ленън, Роби Уилямс, Орландо Блум, Джак Никълсън, Куентин Тарантино, Агата Кристи, Леонардо да Винчи, Пикасо, Уолт Дисни, Моцарт, Бетовен, Уинстън Чърчил, Джордж Буш, Ханс Кристиян Андерсен, Бенджамин Франклин, Айнщайн, Галилео Галилей.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22

Цветанов за кабинета „Желязков“: Крехко мнозинство и спорни назначения

В интервю за Радио Благоевград лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов сподели своята оценка за кабинета „Желязков“. Той отбеляза, че наличието на редовно правителство дава известна надежда за стабилност и възможност за парламентарен контрол върху изпълнителната власт, както и за засилване на международното присъствие на страната...

публикувано на 17.01.25 в 11:09

Пътят до сцената: Историята на една мечта

Какво по-хубаво от това да следваш мечтите си, да направиш избор в името на нещо, което обичаш и ти харесва, за да си доволен и щастлив. В тази история ще видим нещо такова да се откажеш от чужбина, за да останеш в България да пееш. Тя е млада, тя е красива, тя обича да пее, тя е  Кристина Дечева. Завършила е  Eзиковата гимназия в Благоевград..

публикувано на 16.01.25 в 09:32