Според данни на ДКСБТ (Държавна комисия по стоковите борси и тържищата), поевтиняването на храните се ускорява по стоковите борси през в края на месец януари. В същото време, според информация на Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН, „глобалните цени на храните достигат шестгодишен връх през декември, 2020 и вероятно ще продължат да се повишават през настоящата година, увеличавайки натиска върху бюджетите на домакинствата, докато гладът в световен мащаб нараства“.
Каква е пазарната картина в България?
Цените на храните на едро в края на януари остават стабилни, дори има поевтиняване на някой основни хранителни продукти.
„Ако в началото на декември миналата година имаше спад и задържане в цените на храните, то в средата на същия месец имаше засилване на потреблението във връзка и с коледно-новогодишните празници. От 5 януари до момента, имаме стабилизиране и поевтиняване както при плодовете и при зеленчуците, така и при основните хранителни продукти. Като при последните, има по-скоро запазване на тенденциите, както при цялата 2020г. Само при ориза имаме увеличение с около 18 %, а при олиото с 25 %, което се дължи на лошата реколта“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Наблюдава се трайно поевтиняване на някой храни
По думите му, стабилна е цената на яйцата, трайно поевтиняване има на маслото с около 10 %, има раздвижване в цената на рибата на едро, с около 20 %. Стабилна остава цената на свинското месо – около 9 лв. на едро и по-ниска на дребно. С около 5 % поевтинява и пилешкото месо в сравнение със същия период на миналата година. При плодовете и зеленчуците също се наблюдава поевтиняване – при доматите равнищата са с около 23 % по-ниски от същия период на миналата година, а при краставиците поевтиняването е с около 10 %, въпреки сезона. Пиперът и картофите също са с по-ниски цени, в сравнение със същия период на миналата година. Тази тенденция се наблюдава и при плодовете- банани, лимони и други. Единственият плод с по-висока цена е портокалът, с около 15 %.
Какви са световните и европейски тенденции?
„По отношение информацията на Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН, има промяна в индексите на цените, но те са около 3 до 6 %, но това касае световния мащаб. От гледна точка на Европейския съюз, в момента има едновременно свръх предлагане и свиване на търсенето, което е във връзка с пандемията. Затова се получава това задържане на храните. Пазарът на храните в момента е най-нединамичният пазар. Ако през 2014 г. средната цена на кашкавала е била 11.08 лв., то през 2021 г. е 10.64 лв.“- уточни още експертът.
Влияят ли на пазара затворените заведения?
Според Владимир Иванов, затварянето на ресторантите и другите видове заведения, заради пандемията, не оказва почти никакво влияние върху търсенето на хранителни продукти.
„Има естествено, заради неработещите обществени заведения, индивидите консумират по-малко, на практика имахме едно свито търсене, въпреки че, хората се хранят дали вкъщи, дали навън. По-скоро липсата на обществени тържества доведе до консумацията на по-малко храни, но това са количества, които от гледна точка на целия пазар, едва ли биха повлияли на тенденциите“ – допълни Владимир Иванов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..
Eла, да влезем заедно в дъхавата кухня на баба Вяра! Ще седнем на дървените столове с меки възглавнички и заедно с баба Вяра и внучката й Верчето, ще се насладим на поредната интересна история, която някоя от гостенките им разказва. Ще опитаме от червеното винце и печените орехи и със сигурност ще научим някоя позабравена рецепта. А независимо..
С вкусна питка и мед посрещнахме тази сутрин празника на пчеларите в студио 2 на Радио Благоевград . Този подарък направи за екипа ни Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която беше наш гост по повод деня, в който почитаме свети Великомъченик Харалампий, покровител на пчеларите и на меда. Тя припомни, че празникът на..
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..