Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Интервю като детска игра

Българи създадоха игра, която позволява прецизен подбор на кандидати за работа. Един от създателите на проекта е Цветелин Николов:

„Всичко стана в студентските ни години. Като млади, амбициозни студенти се сблъскахме с действителността, която каза: „имаме умения, ходим по интервюта, но играта приключва за нас още преди да е започнала, защото нямаме опит в CV-то си. Едно от първите неща в подбора на кадри е дали изобщо си правил нещо, а не е толкова важно уменията. Точно за това решихме да покажем, че можем да направим нещо, което изключително много се промени през годините, да комбинираме наука и технология, за да оценим именно тези популярни меки умения и да покажем, че всеки има потенциал и е подходящ за някаква позиция. Видяхме какво пазарът иска. Направихме стотици срещи и постоянно казват -“Кадри няма“, ами ние не сме на такова мнение“, каза в ефира на Радио Благоевград Цветелин Николов

В началото на проекта бизнесът подхожда скептично към идеята на Цветелин и колегите му. Причината е, че този метод за подбор на кадри все още не е особено популярен в света като цяло:

„Бизнесът започва да осъзнава, че това е много интересно, особено за новите поколения. За поколения Y, Z, за алфа да не говорим...“

За да се създаде играта първо се задават критерии. За получаването на един готов продукт стоят много специалисти, време и труд. Това, което наблюдава Цветелин е, че все повече работодатели започват да обръщат внимание на меките умения в бизнеса:

„Светът ни става по-технологичен. Много професии ще отпадат, ще ни заменят машини. А меките умения са тези - не техническите, не материалните, които ни различават от машините“, посочи Николов.

Цялото интервю с Цветелин Николов чуйте в звуковия файл ->





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05

Планира се увеличение на такса смет в община Трън за догодина

Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..

публикувано на 25.11.24 в 10:51

Денят на адвокатурата: Борис Харизанов за ролята на адвокатите в обществото

На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..

публикувано на 22.11.24 в 12:20

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29