Жители от района на санданското село Голешево предлагат да бъдат създадени доброволни гасачески групи по места. Припомняме, че в началото на месеца там бушува голям пожар, при който загинаха двама горски служители. На специална церемония в Държавно горско стопанство Катунци, днес бяха наградени 12 доброволци. Събитието започна с минута мълчание в памет на загиналите горски служители, със сълзи в очите на присъстващите, с благодарност в сърцето и с думи, които трудно скриваха вълнението.
„Изказваме благодарност и искрено уважение към хората, които проявиха освен граждански дълг и една истинска човечност, защото,благодарение на техните гасителни действия в последната вечер на пожара, не допуснаха той да премине в иглолистната гора, с което спасихме десетки декари гора, спасихме много човешки животи, финансов ресурс и затова, моята лична и нашата служебна благодарност е към тези хора “ – коментира за Радио Благоевград инж. Дамян Дамянов, директор на ЮЗДП, по чиято инициатива бе организирана церемонията.
А горските пожари са наистина много опасни, както за хората, така и за гората. Според експертите, огнената стихия в района на санданското село Голешево е унищожила над 500 декара иглолистни и широколистни насаждения, които ще се възстановяват повече от 15 години.
„Съвсем скоро предстои да започне кампания по залесяване на изгорелите площи. Иглолистните видове ще бъдат усвоени по най-бързия начин, за да бъдат оползотворени от дървообработващия бранш и ще започнат веднага залесяванията“ – съобщи инж. Юлий Сираков, главен експерт „Опазване на горските територии“ към ЮЗДП.
Плакети, грамоти и парична награда от 300 лева получиха 12 доброволци от селата Голешево, Петрово, Катунци и Яново, които са участвали в потушаването на пожара в Санданско. Един от първите, които са влезли в огнената стихия, е кметският наместник на село Голешево Стоян Съботанов, който днес също беше награден. Той съобщи, че са водени разговори с общинския кмет за създаване на доброволчески гасачески отряди, които да реагират по-бързо и адекватно в подобни ситуации. Според него, причината за пожара не е човешка небрежност, а по-скоро късо съединение на минаващия наблизо далекопровод.
16-годишният Огнян Фъфлев от Катунци е най-младият доброволец, който е участвал в потушаването на пожара. Споделя, че е изпитвал страх, но въпреки това е събрал смелост и е помогнал за овладяването на стихията.
Според него и други доброволци, създаването на доброволческа гасаческа група по места е една добра инициатива, в която те биха се включили с удоволствие.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..