Хлебопроизводители от Югозападна България изпълниха заканата си и повишиха цената на хляба и тестените изделия средно с около 10 ст. Така, разфасовката от 0.700 гр., вече струва около 1.40 до 1.50 лв.
Според дългогодишния хлебопроизводител от Благоевград Димитър Бакалов, основната причина за поскъпването на насъщния е увеличената цена на тока и горивата.
„Не само аз, а и всички производители увеличават цената на хляба и ще продължат да я увеличават занапред. Причините за увеличението са едни – вдигна се цената на брашното, на олиото, вдига се всичко, най-много се вдига цената на тока. Това е основната причина за увеличението и ако не се спре увеличението на тока, ще продължим и ние да вдигаме. Ние сме най-малките, които можем да вдигаме, всичко зависи от големите. Мелниците също са на ток, вече няма мелници на вода и камъни, за да сме независими, така че, всичко това вдига цената нагоре“ – коментира за Радио Благоевград хлебопроизводителят Димитър Бакалов.
Към причините за поскъпването на хляба той прибави и увеличението цената на брашното. Все още се работи с пшеница от миналата година, тазгодишната пшеница още не е влязла в мелниците. Очаква се цената на новата пшеница също да бъде увеличена, въпреки добрата реколта тази година.
„Добрата зърнена реколта не оказва влияние върху формирането цената на брашното и съответно на хляба. Защото почти всичко се изнася. България произвежда пшеница, но за изхранването на хората ни трябват около милион и 800 хиляди до 2 милиона тона. 2 милиона тона и половина отиват в животновъдството, другото се изнася. Така че колко ще бъде производството на пшеницата нас не ни касае, касае само големите производители“ – уточни още хлебопроизводителят.
Друг фактор за оскъпяването на хляба е повишаването на заплатите на хората, заети в хлебопроизводството. Ако не бъдат повишени заплатите и пенсиите, всичко, което е увеличено, ще бъде изядено от инфлацията, смята още Димитър Бакалов.
„С около 10 ст. вдигнахме цената на хляба сега, но следващите месеци това увеличение ще продължи. Всичко се увеличава, няма как ние да не вдигаме цените, нали трябва да оцеляваме и ние. В пъти намалих производството – няма студенти, няма хора, няма живот в този град. Имах 17 работници, сега имам трима. Ако така продължат нещата, никой не е застрахован от фалити и затваряне на обектите. От 30 години съм в този бизнес, през какви ли не кризи съм минал и сега да кажа, че ще фалирам – няма логика в това. Но, ако се наложи да преориентирам бизнеса, ще го направя“ – коментира още Димитър Бакалов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Бакалов:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..