Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родолюбци тръгват отново „По стъпките на Самуиловите войни“

Предстои Осмото издание на Националения туристически поход „По стъпките на Самуиловите воини“, който се провежда всяка година в първата неделя от месец октомври. Превърналото се в традиция събитие тази година се посвещава на 1007 годишнина от управлението на Цар Самуил. Началото на похода е в 10.30 ч. на 3 октомври, неделя, от паркинга на Национален парк - музей „Самуилова крепост“. Всеки, който вземе участие в 5 - километровия поход, ще може да посети обекта преди и след провеждането му.

„За съжаление тази година, заради пандемичната обстановка няма да има голяма масовост на участниците. Поради тази причина няма да се организира и празнична проява в село Ключ, но ние ще се опитаме да сведем информацията за идеята на похода до участниците по някакъв начин, така че да се включат всички, които имат желание“ – съобщи за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, организатор на събитието и ръководител на Клуб „Млад планинар“ – Петрич, който се включва активно в събитието. Тя препоръча на туристите да бъдат добре екипирани и снабдени с вода и подсилваща закуска.

Вече има заявки от родители на ученици, които заедно със своите деца, също ще се включат в похода. Организаторите се надяват повечето от участниците да бъдат цели семейства или деца от един клас, за да няма притеснения, заради пандемията.

„Релефът на похода не позволява да има струпване на много хора на едно място, разстоянието между участниците е минимум един метър, така че това ни дава малко спокойствие. Ние сме организация, която държи традициите да бъдат спазени, съхранени и предадени на идните поколения, затова въпреки ограниченията поход ще има. Независимо дали са двама или сто човека от Сдружението, ние ще се стремим всячески със снимка или кратка информация за управлението и живота на Самуил, за събитията, които са  се разиграли на тези места, да предадем  тази емоция на хората, които тази година няма да могат да се включат“ – коментира още Гергана Сандъкчиева.

Всеки участник ще получи удостоверение че е изминал маршрута.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00