Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Промени картинката“ в Благоевград

Акция по почистване на Централната градска градина в Благоевград се състоя този следобед. Инициативата е част от Националната кампания „Промени картинката“ на една от водещите компании за производство на тютюневи изделия,която призовава към отговорно потребителско поведение и опазване на околната среда от замърсяването с цигарени фасове и други трудноразградими отпадъци.

Доброволческата акция в Благоевград бе една от 4-те планирани през септември. Първата вече се състоя в Пловдив на 18 септември.

След акцията, Централната градска градина в Благоевград вече изглежда по-чиста, макар че, според част от участниците в инициативата, които не са от Благоевград, градът ни е доста чист. Въпреки това, доброволците събраха няколко чувала с отпадъци още в началото на инициативата. 

„Акцентът на акцията са цигарените филтри, които са едни от най-големите замърсители в околната среда и най-често срещаната форма на боклук в природата. Затова и целта на кампанията е да се намалят рисковете точно от този вид отпадъци, но събираме и други видове боклуци, като счупени стъкла например“– коментира Георги Кузев, служител в търговския отдел на тютюневата компания, която организира акцията.

Всяка година се изхвърлят над 800 тона цигарени фасове в околната среда, като за разграждането им са нужни от 3 месеца до 15 години в зависимост от външните условия. Това припомни Герасим Лукаров, регионален мениджър на тютюневата компания за Югозападна България, който открои основните цели на кампанията.

В екоакцията участваха и ученици от Националната хуманитарна гимназия „Св.Св.Кирил и Методий“ в Благоевград, които се натъкнаха на много счупени стъкла около хотел „Ален мак“. Според тях, отношението към чистотата на околната среда се възпитава през целия живот.

Служители от община Благоевград също се включиха в акцията.

 „Много е хубаво да има подобни акции, ако имахме възможност и ние бихме се включили в такава, но за съжаление годините ни пречат, иначе приветстваме подобни инициативи“- споделиха възрастни хора, които си почиваха в парка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00