След множество проведени срещи и консултации със специалисти от различни области, най-после започна изграждането на "Обсерватория за наблюдение на птици" на територията на община Гоце Делчев, с. Баничан. Това е първото в страната подобно съоръжение, което ще включва площадка за наблюдение на птици и кът за отдих. Те ще бъдат използвани за обучения, семинари, курсове и еко туризъм, които ще представят красотата и значението на района, в който живеем, като подобрят неговото устойчиво развитие и качеството на живот на местната общност. За изграждането на площадката помагат много хора и институции – БДЗП - Гоце Делчев, Община Делчев, ЮЗДП и много местни природолюбители, сред които и Читалището в село Баничан.
„Ние сме изключително щастливи, че тази площадка ще се намира на най-високото място в село Баничан, откъдето могат да се наблюдават всички щъркелови гнезда. Изходната точка, за голяма радост, е гнездото, което е осиновено от Радио Благоевград“ – съобщи за Радио Благоевград Румяна Джибова, секретар на Читалище „Изгрев 1930“ в село Баничан.
Това е поредната инициатива, насочена към щъркелите, които са едни от символите на село Баничан, но могат да се наблюдават и всички други видове птици по поречието на река Места, минаващи по миграционния път „Via Aristotelis“. Гледката от площадката ще бъде изключително красива, защото могат да се видят всички планини, обграждащи този край.
„Към площадката ще бъде изградена и беседка, където учениците ще могат да провеждат „зелени училища“ и открити уроци. Това е едно място, което да събира хората, а не да ги разделя. Заслугата за тази Обсерватория е на една българска интелектуалка, световно известната писателка Капка Касабова. Тя е човекът, който дари финансови средства и даде идеята за Обсерваторията. Дарените пари са част от нейната награда за литература за книгата й „Граница. Така както птиците нямат граници, така и ние хората трябва да се обединяваме да правим добро. А, когато се грижим за беззащитните, това е най-чистата проява на човечност“ – коментира още Румяна Джибова.
Идеята е, първата в страната „Обсерватория за наблюдение на птици“, да се превърне в поредният символ на село Баничан. Местните хора се включват в изграждането на площадката със средства, труд и идеи. Всеки, който има желание, също може да помогне за изграждането на новото съоръжение, което ще бъде не само полезно, но и ще обедни хората от региона в една добра кауза.
Няма конкретен срок за завършването на площадката, вече са положени основите, предстои изграждането на беседката, ще бъдат закупени образователни табели и тръба за наблюдение на птиците. Надеждите са преди Коледа, новата придобивка да бъде завършена, ако времето позволява това.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Румяна Джибова:
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..