Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа": Предизвикателствата пред училищата посланици на Европейския парламент

Програмата за училища посланици на Европейския парламент продължава да е обект на силен интерес сред учебните заведения в България вече шеста година. През учебната 2021/2022 година в нея ще се включат нови 10 училища от страната, информират от Бюрото на Европейския парламент в България. Едно от новите училища посланици е Средно училище ,,Братя Петър и Иван Каназиреви“ в град Разлог. Какво е да бъдеш ръководител на училище посланик на ЕП? Отговорът от директора – Росица Тумбева:

„Училище посланик е голяма чест за нашето училище. За втора година кандидатстваме и сега сме щастливи, че сме одобрени. В училището ни съществува ученически парламент от дълги години. Училище посланик означава, да се стремим да разясним сред младите хора най-вече правата ни като европейски граждани. Да се запознаят с училищни парламенти и в другите държави. И как младите хора могат да окажат влияние върху демократичния живот в Европа.“

Бюрото на Европейския парламент в България избра 10-те училища, които в края на учебната година ще могат да се превърнат в „посланици“ на най-демократичната институция на Европейския съюз. Въпреки пандемичните условия, над 50 училища от различни области в България се кандидатирали за училища посланици. В журито, са участвали представители на Бюрото на ЕП в България. То е трябвало да избере сред редица амбициозни заявки на учебни заведения от цялата страна със силна мотивация и новаторски идеи. Средно училище ,,Братя Петър и Иван Каназиреви“ вече е изработило програма на дейностите на учебното заведение в качеството му на училище посланик.

„Всяко училище посланик разработва своя програма, в която се набляга върху правата и задълженията на европейския гражданин, ролята и как може да промени събитията, които се случват в света. Целта е младите хора да се запознаят с възможностите за тяхната реализация, която им се предоставя не само в нашата страна, но и в цяла Европа. Да могат те да гласуват и да бъдат инициаторите и да бъдат едни бъдещи ръководители“.

Ангажиментът на Бюрото на ЕП е да присъедини към програмата училища от различни краища на страната, съобщават от там. Основните критерии, които са били взети предвид при избора на участниците, са мотивацията на кандидатите, силните страни на училищата, обхватът и иновативността на предложената примерна дейност, за да се събуди интересът и да се разширят знанията на учениците за функциите и ролите на европейските институции. Постигането на териториален баланс, както и разпределението между различните видове училища също са сред важните аспекти при подбора. Учениците в разложкото училище ,,Братя Петър и Иван Каназиреви“ се включват активно в набелязаните дейности като училище посланик на ЕП, споделя директорът Росица Тумбева.

„Учениците са щастливи да имат своите ръководители, които подбират между 5 и 20 ученици, които ще бъдат тези млади посланици и ще отговарят за информирането на другите ученици относно основните послания, свързани с европейската парламентарна демокрация. Тези посланици ще изпълняват и специални задачи, ще преминат обучение, ще организират различни събития, свързани с Деня на Европа, с училището и общината.“

Програмата за училища посланици на ЕП е най-мащабната платформа по рода си, уверяват от Бюрото на Европейския парламент в България. От там информират, че през тази година програмата до голяма степен запазва досегашния си формат с тригодишен цикъл на изпълнение. От тази учебна година програмата ще се стреми да предложи повече инициативи и за младшите посланици. За учителите, Програмата вече дава възможност за установяване на контакт с други училища посланици от цяла Европа за съвместни проекти и инициативи. От 2022 г. ще има възможност да се организират и трансгранични проекти с училища посланици на регионален принцип, уверяват от Бюрото на Европейския парламент в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Филм за Милен Цветков ще бъде показан в Благоевград

Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..

публикувано на 26.01.25 в 10:00

Пътят към сцената и изборът на актрисата Лили Сучева

Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър  „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..

публикувано на 24.01.25 в 17:43

Георги Стефанов: Защитаваме приза „Черниче – първото евросело на България“

Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..

публикувано на 24.01.25 в 16:00

Александър Кънев: Човек, когато вярва, се случват чудеса!

На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..

публикувано на 23.01.25 в 15:19

При майсторите Стефан и Стефани в Земен

Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..

публикувано на 22.01.25 в 14:41

Професия акушерка – орисана да помага на новия живот

На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква  любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград  Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..

публикувано на 21.01.25 в 16:50

„Дъжд от Любов“ – новото музикално вдъхновение на Явор Велчев - Яви

Музиката на  „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името  „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..

публикувано на 21.01.25 в 16:35