Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Рестартирай Европа“: Европарламентът иска закон за справяне с кибернасилието, основано на пола

Евродепутатите приеха доклад за законодателна инициатива за справяне с кибернасилието, основано на пола. Според ЕП в наказателното право е необходимо общо определение на кибернасилието, основано на пола, както и хармонизирани минимални и максимални наказания.

Парламентът призовава Комисията да криминализира кибернасилието, основано на пола, и призовава Съвета да разшири списъка на "престъпленията на ЕС", т.е. официално да признае, че насилието, основано на пола, е особено тежка престъпност с трансгранично измерение.

“Кибернасилието, основано на пола, оказва сериозно въздействие върху основните права и свободи на хората, върху тяхното достойнство и живот на всички равнища“, категоричен е съдокладчикът Елисавет Воземберг-Вриониди (ЕНП, Гърция).

“Този доклад е силно послание към Комисията, в което отново се подчертава, че изискваме конкретни действия за борба с кибернасилието, основано на пола. Препоръчаните от нас законодателни мерки следва да бъдат включени във всеобхватната директива срещу насилието, основано на пола, във всичките му форми. Става дума за правото, за правата на човека, за демокрацията: трябва да гарантираме, че всяка жена е в безопасност от насилие”. Така смята съдокладчикът Силвия Спурек (Зелените/ЕГА, Полша).

Според Мария Нойхел (Социалисти и демократи, Германия) пандемията от COVID-19 е довела до драматично увеличение на кибернасилието, основано на пола. „Кибернасилието срещу жените е бич срещу Европа“, допълва тя.

По данни на Европейския институт за равенство между половете седем от десет жени са се сблъсквали с киберпреследване в условията на коронакриза.

„Призоваваме за реални действия, които да индентифицират кибернасилието като престъпление“, казва Мария Сорая Родригес- Рамос (група Renew Europe, Испания).

Очаква се през март 2022 г. Европейската Комисията да предложи закон за борба с насилието над жени, който да включва превенция, защита и ефективно наказателно преследване, както онлайн, така и офлайн.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21