Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Румен Скорчев и опиянението от това да се изразяваш

   “Нося винаги със себе си, където и да пътувам, една ръждясала халка, която е халката от моята люлка, закачена в стаята, в която съм бил роден. От това можете да направите заключение колко силна може да бъде любовта на един човек към родното място, независимо къде живее, в кой край на света. Което може да бъде полезно на Търговище, аз с удоволствие го дарявам, само и само да се породи това чувство благородно у всеки, да може да даде нещо от себе си.”.

   Тези думи принадлежат на акад. Румен Скорчев, един от най-значимите български художници, създали лицето на българската графика по света, също дългогодишен преподавател в Националната художествена академия. За първи път една действително уникална колекция от фонда на галерия „Никола Маринов” в Търговище, напуска родния му град, за да бъде показана в Градската художествена галерия в Благоевград.

   Приносите на този автор в областта на изобразителното изкуство са безспорни и отдавна признати, при това, не само у нас. През годините той създава богато графично творчество, рисунки и живописни платна, илюстрира над 200 книги от литературната класика. Удостоен е с повече от40 международни и национални награди, сред които се открояват: златен медал на Второто международно биенале на графиката в гр. Флоренция, Италия (1970),златен плакет от IV Международно биенале на илюстрацията в гр. Братислава, Словакия (1973), големият медал от IV Международно триенале на рисунката - Вроцлав, Полша (1974), вписан е в Почетния списък „Ханс Кристиян Андерсен” от Международния съвет по детски книги (1978), както и множество български отличия – Специалните годишни награди: „Илия Бешков” (1978), „Борис Ангелушев” (1972 и 1984), „Веселин Стойков” (1974 и 1987), Първи награди от Международното биенале на графиката – гр. Варна (1985 и 1989) и др. Включен е в престижния каталог WHO’S WHO IN GRAPHIC ART, посветен на 300 приложни графици от цял свят.

   Негови работи са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска галерия, галерия „Уфици“ във Флоренция, галерия „Албертина“ във Виена, музея „Виктория и Алберт” в Лондон, Национална галерия във Вашингтон, Национална библиотека в Париж, Музея за изобразително изкуство в Кюрасао и много други.

   В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ с Иван Милушев за изложбата на акад. Румен Скорчев в Градската художествена галерия в Благоевград, която ще продължи до 12 януари:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Фотопортрет на Иван Гарванов от Иван Карастоянов. Източник Държавна агенция „Архиви“

Иван Гарванов: с рицарска прямота и твърдост

"... заработи с рицарска прямота и твърдост..." - тази характеристика на работата на Иван Гарванов във ВМОРО след сливането с Българското тайно революционно братство  в началото на 1900 г. дава Христо Силянов. Месеци по-късно Гарванов става председател на ЦК на организацията. Убит е - заедно с Борис Сарафов - на 28 ноември 1907 г. от Тодор Паница: още..

публикувано на 01.12.24 в 20:36

Мери Бойс Бенд представя „Събуди ме чак през май“

Спомени, романтика и копнеж по вечното лято събира в себе си емоционалната изповед „Събуди ме чак през май“. Мери Бойс Бенд пуска трети нов сингъл за тази година. В навечерието на своята 30-та годишнина групата работи по нов албум в уникалния си мелодичен стил. „Написахме „Събуди ме чак през май“ на 27 юли. Помня много точно датата, в която..

публикувано на 01.12.24 в 16:00

Брайл ФМ навърши 10 години

Брайл FM е онлайн радио, което през 2014 година се създава от  група незрящи, а идеята им е освен да помагат на своите слушатели и да обучават други незрящи хора в занаята журналистика. Това е единствената медия, в която се обучават и работят специалисти с различни дефицити. Радиото е още една възможност за социализиране на тези хора със..

публикувано на 01.12.24 в 15:00
Георги Рупчев

Георги Рупчев с "Голямата земя"

Има автори, които успяват да се превърнат в глас на своето поколение. И да го изрекат - с болките, разочарованията, надеждите. И да останат - да живеят във и чрез следващи поколения, отново и отново. Такъв поет беше Георги Рупчев , с когото се разделихме на 28.11.2001 г. Спомнихме си за него и в изданието на "Арт сезони" на 30 ноември чрез първата чест..

публикувано на 01.12.24 в 12:14

"Терапията" - филмът, който ще ни изправи срещу най-големите ни страхове

Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ -  има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..

публикувано на 30.11.24 в 17:48

Говорещата азбука - глаголицата

Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на  говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

"Слънчевите деца" на България: родени победители

Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..

публикувано на 29.11.24 в 14:39