Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Купуваме краставиците по-скъпо от месото

Изпратихме януари със 17.1 % увеличение на храните, като при основните продукти то е с 14%, а при зеленчуците –  22%. Тоест, основното увеличение е при плодовете и зеленчуците – сочат данните на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, според които – 1 479 лева е заплатата, необходима за издръжката на един работещ за декември 2021-а година. Сумата е нараснала със 130 лева в сравнение с декември 2020-а година. На годишна база хранителните стоки са поскъпнали с 9,8 процента, като рекордьор е олиото с 36,5 на сто. 
Поскъпването на храните продължава и в началото на месец февруари, като особено осезателно за потребителите е рекордното поскъпване на оранжерийните краставици, които през последните седмици държат рекордни цени от над 7 лева за килограм. 
„Към февруари месец миналата година също имахме малко по-високи равнища на цените, затова намалява процентът. Но, общият процент на цените при зеленчуците продължава да държи 22 % към този период на годината, в сравнение със същия на 2021г. Тук искам да поздравя Институтът, който е изнесъл тези данни, защото те са коректни. Ако сравняваме по-стар период, може би ще излязат още по-сериозни цифри. Като цяло, продължава тенденцията за нарастване цените на основните хранителни продукти, особено при плодовете и зеленчуците. Абсолютно обяснимо е, заради цената на енергийните ресурси. Тоест, при краставицата има увеличение с 21 % към същия период на миналата година. Тогава, в номинал, цената на краставицата е била 3.61 лв., към момента е 4.37 лв., като през 2020 г,. цената на този зеленчук е била 4.24 лв. за килограм на едро. Но, сега моментът е доста по-особен, защото има по-малко краставици в оранжериите и периодът е характерен със скъпа краставица“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
По отношение на свинското месо, чиято цена е доста по-ниска от тази на краставиците например, експертът обясни, че тази тенденция се дължи на свръх предлагането на свинско месо в Европа и на ограничения износ към Азия, въпреки нарастващите разходи за производство. Ако продължи ситуацията на енергийния пазар, тази тенденция ще се промени. 
„По-евтиното свинско месо е замразено месо от Европейския съюз, което не е с по-лошо качество, но предлагането е толкова голямо, че понякога месото се продава на цена, дори под себестойността“ – обясни още Владимир Иванов.
По думите му, през последните три месеца се наблюдава най-драстично увеличение на цените на млечните продукти. От август миналата година се наблюдава увеличение в цената на кашкавала и сиренето с 23%, с 20% е поскъпнало маслото.
„Това е съвсем обосновано, защото основната причина и за това увеличение е цената на тока, непредвидеността на енергийния пазар и трудностите за преработвателите. Това е най-засегнатият сектор, предприятията в хранително – вкусовата промишленост. Това се пренася и при животновъдите, при млекопроизводителите и при всички по веригата. Това, което се наблюдава на пазара на енергийни ресурси не предполага стабилитет в цените на храните. Естествено, при пазара на хранителни продукти ще върви по-бавно, много е мощна конкурентната среда, която има естествен начин за задържане на цените. Въпреки всичко, очаква се устойчива тенденция към повишаване на цените на храните, докато не видим стабилитет в пазара на енергийни ресурси“ – категоричен е Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Той  посъветва потребителите да купуват предимно български хранителни продукти, за да подпомагат родното производство, да се информират добре преди да пазаруват и да упражняват потребителски контрол. 
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10

Любомира Димитрова: Провокирайте късмета си с хармония в себе си

В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..

публикувано на 31.12.24 в 14:59

Николай Петков: Изпращаме най-горещата година и първата над прага от 1.5 °C

2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата -  сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..

публикувано на 29.12.24 в 09:20