Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ясни са ставките за тютюна по сортови групи за 2021 година

Вече са ясни ставките на Преходната национална помощ за тютюна по сортови групи за 2021 година. Те бяха обявени на проведения Консултативен съвет по тютюна.
„За сортова група „Басми“, за тези тютюнопроизводителите, които са имали производство от 0 до 100 кг., ставката е 2.07 лв., за тези от 1000 до 2000 кг., ставката е 2.01 лв., за тези, които са с производство над 200 кг., ставката е 1.34 лв. За втората ориенталска сортова група „Каба Кулак“, ставката е 1.05 лв., за сортова група „Бърлей“, ставката е 0.77 лева и за сортова група „Виржиния“, ставката е 0.61 лв. на килограм. От общо 41 900 участници по Схемата, заявления са подали 40 680 тютюнопроизводители, които за 2007 – 2008 – 2009 г. са подали малко над 50 000 тона тютюн. Общият пакет, който предстои да бъде изплатен за Сектора между 10 и 20 март, е в размер на 71 200 хиляди лева“ – съобщи за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите НАТ-2010 и президент на Европейската между браншова организация в сферата на суровия тютюн – ELTI.
Той припомни, че до 28 февруари ще бъдат изплатени средствата по Схемата de minimis за тютюнопроизводителите, в размер на около 3 милиона лева. Над 95% от бенефициентите участват по тази схема.
Акцент на Консултативния съвет е била и темата, свързана с мястото на тютюна в Общата селскостопанска политика на Европейския съюз (2023-2027 г.) Припомняме, че още през декември миналата година, бе публикуван документ на Европейския съюз, които потвърждава продължаването на Схемата Преходна национална помощ не само за тютюна, а и за други сектори и след 2023г. На държавите, участващи по Схемата, се дава възможност да променят Референтната рамка на годините, за които ще се получава помощта. България е една от  държавите, които трябва да одобрят новата Референтна рамка.
„И експертите и бранша мислят така, че досегашните години 2007 – 2008 – 2009 година са много стари. Получихме предложение от земеделското министерство, новата Референтна година да бъде 2018, защото от тогава има създаден Регистър на тютюнопроизводителите, а и въпросният документ дава възможност на държавите да променят Референтната рамка, но не по-късно от 2018 години. От Сектора поискахме да бъдат взети и трите години 2016 – 2017 – 2018, защото искаме да се даде възможност на по-голям брой тютюнопроизводители да участват по Схемата. Нещо повече, ако тютюнопроизводителите са отглеждали тютюн само през една от тези три години, да имат възможност да посочат коя година да им се вземе като Референтна за периода 2023 – 2027 година. Но, това са само предложения. До края на месец февруари трябва да се вземе окончателно решение“ – обясни още Цветан Филев. 
Той сподели, че на Консултативния съвет по тютюна е било разгледано и предложението на НАТ – 2010, а именно, регистрираните през 2022г.  тютюнопроизводители, да могат да кандидатстват по Схемата de minimis още веднъж и за настоящата година. Предстои да разберем, дали и това предложение ще бъде одобрено.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10

Любомира Димитрова: Провокирайте късмета си с хармония в себе си

В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..

публикувано на 31.12.24 в 14:59

Николай Петков: Изпращаме най-горещата година и първата над прага от 1.5 °C

2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата -  сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..

публикувано на 29.12.24 в 09:20