Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Внимание! Крави на пътя Гоце Делчев – Катунци!

Слушатели на Радио Благоевград, които ежедневно пътуват по пътя Гоце Делчев – Катунци ни сигнализираха, че в района на местността „Попови ливади“, в близост до високопланинското село Пирин, почти ежедневно се натъкват на стадо крави, които се движат по пътното платно или около него, създавайки предпоставка за пътно - транспортно произшествие. 

„Ситуацията е опасна както за хората, така и за животните, особено в тъмната част на денонощието и при лошо време, когато е трудно да се реагира при неочаквано препятствие на пътя. Животните са огромни, можете да си представите какви ще са последствията от евентуален удар“ – алармираха притеснените шофьори, не без основание. Това установихме при репортерската ни проверка. 

Високопланинското село Пирин се намира на около 50 км от общинския център Сандански. До него се стига по асфалтов път, който е в добро състояние, но заради релефа на терена, има много стръмни завои, при които видимостта не е особено добра, дори при хубаво време, а при валежи или в тъмната част на денонощието, всяко препятствие на пътя може да се окаже наистина фатално. 

В деня, в който направихме проверка на сигнала, времето беше хубаво и въпреки това, на пътя след село Катунци, се натъкнахме на няколко крави, които меко казано ни изненадаха. С животните бяха двама пастири, които се опитваха да ги насочат към вътрешността на гората, но не съвсем успешно, защото някой от животните бяха излезли на пътното платно. Според фермерите, това не е опасно, защото те не ги пускат на пътното платно, а ги карат нагоре към гората.

На още няколко места забелязахме пашуващи крави, които необезпокоявани се бяха настанили както зад мантинелата, така и на самото пътно платно, водещо до село Пирин. Малко преди населеното място забелязахме няколко ферми, в които явно се отглеждаха животни. Пред една от тях разговаряхме с двама работници, помагащи в стопанството, според които, кравите не излизат често на пътя.

„Не се случва често кравите да излизат на пътя, правят го само, когато трябва да преминат от едното пасище на другото. С тях винаги има човек, може би в момента е бил при другите животни“ – сподели един от работниците в стопанството. По думите му, електропастирите, които са поставени на няколко места вършат работа, в което ние се усъмнихме, защото все пак имаше крави на пътя.

„От 300 крави, нормално е да излязат една или две. В тъмната част на денонощието, аз поне, не съм засичал животни на пътя. Има предупредително знаци, че може да има поява на животни на пътя, може ли да караме със 100 километра в час. Имало е инциденти, но с друг вид животни“ – призна другият млад мъж, който също работеше в намиращата се наблизо ферма. 

Проблемът с кравите, които притесняват пътуващите в по пътя Гоце Делчев – Катунци, поставихме и на кметския наместник на село Пирин Георги Влахов. 

„Подобен сигнал при мен не е постъпвал, животните са по пътя за Катунци, тук при нас няма. Аз не съм ги видял, може и да има, иначе стопанствата са от другата страна. Аз мога само да направя забележка на стопаните, каквато съм им правил. Това е от мен, другото е на Общинската служба „Земеделие“ в Сандански, там трябва да се подаде сигнал. Аз съм ги предупреждавал и пак ще го направя, ще подам сигнал“ – коментира за Радио Благоевград кметският наместник на село Пирин. По думите му, досега в района не е имало инциденти с животни на пътя.

„Неотдавна имаше над 10 катастрофи с жертви на един опасен завой, докато не се изтрепаха хората не взеха мерки. Дано и сега не се случи така, защото стане ли белята, после е късно. Каквото мога ще направя“ – обеща Георги Влахов. 

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51

"Синини"-те на Шанел Еркин

    „Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин.     Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга:    Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..

публикувано на 01.01.25 в 18:03

Георги Гаврилов: Винаги оптимист

   "Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт  сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...

публикувано на 01.01.25 в 17:10

Любомира Димитрова: Провокирайте късмета си с хармония в себе си

В края на 2024 всеки си прави равносметка за това, какви бяха неговите 366 дни от изминалата година. Как да изпратим своята година с всичко хубаво и негативно в нея, но с удовлетвореност, а не с отчаяние и горчивина? Как да ценим малките неща в живота, които ни правят щастливи, а може би не си даваме сметка за това? Как да провокираме късмета си..

публикувано на 31.12.24 в 14:59

Николай Петков: Изпращаме най-горещата година и първата над прага от 1.5 °C

2024 година е новата най-топла година в историята и първата, през която повишението на средната температура на Земята е над 1.5 °C , което е над определената граница от Парижкото споразумение за климата -  сочат данните на службата по изменение на климата по програмата „Коперник“ (C3S). За Радио Благоевград ги съобщи Николай Петков от..

публикувано на 29.12.24 в 09:20