На 25 януари 1879 година е утвърден устава на Българската народна банка и така се ражда първата официална българска институция, основана след Освобождението. Фактите сочат, че тя е една от най-старите централни банки в света, 13-та по ред. „Това е забележителна дата не само в нашата история, но и в историята на човечеството, защото създаването на една национална банка е символ на суверенитет, на държавност“, подчерта в интервю за Радио Благоевград доц. Елена Ставрова, преподавател по финанси в ЮЗУ – Благоевград.
„Едно от нещата по които сме минали американците, защото федералният резерв, който съществува в сегашният му вид, е от 1912 година. Нашата банка е основана и преди банките на Австралия, Нова Зеландия, на други държави, които имат значителни позиции в съвременния свят. И това е един от поводите за национална гордост“, каза още доц. Елена Ставрова. Университетският преподавател напомни, че ролята на БНБ не се е променила, напротив станала е още по-важна и призова да „имаме доверие на нашия национален монетарен институт, на нашата централна банка, че ще бъде направено всичко възможно, използвайки всички възможни нейни инструменти и средства, една такава съществена промяна в организацията на финансовата ни система и нашето място в Европа като приемането на еврото, да премине с най-малко трудности, с най-малка щета за обществото и държавата ни като цяло“.
Интервюто с доц. Елена Ставрова чуйте в звуковия файл.
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..
В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..
Комисията по външни работи на Европейския парламент прие през седмицата доклада за напредъка на Република Северна Македония към членство в ЕС, без нито една от предложените български поправки. Окончателното гласуване в пленарната зала е насрочено за юли. Темата бе сред акцентите в обзорното предаване “Събития и личности”. Според Виктор Стоянов,..
Оставката на Кирил Петков като съпредседател на „Продължаваме промяната“ е симптоматична за по-дълбока политическа ерозия, която засяга не само партията, но и цялостната идея за гражданска алтернатива на установения властови модел. Това коментира в ефира на Радио Благоевград Калоян Методиев, политолог и член на „Непокорна България“. Анализът му..
Служителите на звено Инспекторат към Община Благоевград започнаха да извършват проверки на документите и условията за отглеждане на домашните кучета. Кампанията стартира пред дни и ще бъде целогодишна, а не периодична. Целта е да се намали популацията на бездомните животни, които най-често са резултат от действията на недобросъвестни стопани на..
Гласуването на проектодоклада за напредъка на РС Македония във Външната комисия на Европейския парламент показа един сериозен проблем – влиянието на една държава, която все още не е член на ЕС, върху решенията, които се взимат, с така наречения скрит лобизъм. Това е нещо, което е недопустимо, особено когато противоречи на националните интереси на..