От месец май тази година в България ще бъде прилагана нова терапия за лечение на атопичен дерматит. Терапията е под формата на таблетки и ще се прилага при възрастни и деца над 12 години, които страдат от средно тежки и най-тежките форми на атопичен дерматит, при които сърбежът е много мъчителен, засегнати са големи повърхности от тялото. Това обяви в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград доц. д-р Жана Казанджиева, дерматолог от Клиниката по кожно и венерически болести в УМБАЛ „Александровска“ – София. По думите и това лечение не може да бъде прекъсвано години наред. Контролира се от дерматолог, за да се проследи как реагира пациентът на него и каква е динамиката на заболяването.
Причините за появата на атопичния дерматит не са известни. Две са възможностите за появата на заболяването: от една страна генетичното предразположение, от друга околната среда – храната, тютюнопушаенето, замърсяване на въздуха. Атопичният дерматит има свойство да изчезва в определена възраст, след което да се появява отново.
Появява се обрив по бузките на децата, в повечето случаи при деца със светла коса, светли очи. Много често в детска възраст се засяга седалището, при по-големите деца са налице обриви по коленните и лакътните гънки. Възрастните хора са с ограничени форми на атопичен дерматит – около гърба, глезените. Тези обриви сърбят. „Дори в английската литература наричат атопичния дерматит не екземата, която сърби, а сърбежът, който причинява екзема – до такава степен сърбежът е водещ“.
След одобрението от Европейската комисия предстоят редица административни процедури, за да започне медикаментът да се заплаща и в България от Националната здравноосигурителна каса. Очаква се това да стане в началото на месец май.
Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..