В отговор на въпрос на Радио Благоевград как липсата на държавен бюджет се отразява на общините, българският евродепутат Андрей Новаков изрази надежда, „че в България в следващите три месеца до есента ще са месеци на нормализиране, на успокояване и на работене по същество“.
Андрей Новаков очерта главното в своя доклад за големите инфраструктурни проекти на Европейския съюз в областта на транспорта, който комисията на Европейския парламент по бюджетен контрол разгледа. „Настоявам за повече контрол от страна на ЕК върху големи инфраструктурни проекти в отделните държави, така че те да не се бавят толкова много“, каза евродепутатът и съобщи, че в Европа такива проекти се забавят средно 11 години. „Странното е, че има няколко примера в Европа за тунели от по 7-8 километра, които са прокопавани за 3-4 години под Алпите.В момента имаме по-добра техника, имаме по-добри експерти, по-добри инженери, по-добри технологии и строим три пъти по-дълго“. Ако бъде довършена мрежата от международни транспортни коридори в Европа, това би създало още няколко милиона работни места и БВП в Европа би се повишил с 3% . „Не само в България има политически сътресения. Тогава, когато се сменя едно ръководство с друго, аз считам, че ЕК трябва до се намеси в такива проекти, които свързват две държави или повече и трябва да следи изпълнението в срок. Особено, когато е финансирала такива проекти“, каза още Андрей Новаков.
Той припомни, че строим АМ „Струма“ от 2004 година. „Доколкото знам, служебното правителство е подписало договор с фирма изпълнител. Не знам, тъй като се случи непрозрачно и нямаше официално обявление от МС кой проект е залегнал в крайна сметка, откъде ще минава. И затова ни трябва яснота. Предполагам, че новият министър на регионалното развитие скоро ще обяви какво е състоянието на този проект, какво е подписвано, какви са ангажиментите, сроковете и финансирането. Това, което знам със сигурност е, че ако не построим магистралата в рамките на този програмен период ще трябва връщаме пари“.
Според Андрей Новаков, ако до есента България и Румъния не бъдат приети в Шенген, правителствата на двете държави трябва да обсъдят възможността за вдигане на граничния контрол на всички гранично – пропускателни пунктове между България и Румъния. „По-скоро това е вариант Б, за да покажем, че сме непримирими към ситуацията и че няма повече да ставаме заложници на вътрешно- политическите кризи нито в Холандия, нито в Австрия“, каза евродепутатът.
Той очерта и европейската рамка за градска мобилност.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..