Тази седмица станахме свидетели на пореден потресаващ случай на проявено насилие. 43-годишният Цветелин държа 4 часа като заложници бившата си жена и нейната майка в дома им в с. Вълково, имаше и ранен човек – бащата на партньорката му. До обезвреждането на мъжа се стигна след дълги преговори и действия от страна на служителите на полицията в Благоевград, Института по психология към МВР и Специализирания отряд за борба с тероризма - МВР. Часове по-късно мъжът се самоуби в следствения арест. Само за последните няколко месеца случаите с проявена нечовеша агресия към жени се увеличиха драстично, като насилието срещу тях се извършва от мъже, с които са във връзка. Това провокира въпроса защо не са били забелязани "червените лампи" в поведението на насилника, които са подсказвали, че може да се стигна до ситуация, застрашаваща живота и зравето на жертвата. Според психолога Таня Илиева често ситуацията се подценява от околоните, които си обясняват нестабилното психическо състояние и склоността към агресия с избухливия характер на човека.
"Преди да се стигне до физическата агресия, когато има нараняване, обикновено агресията започва чрез думи, чрез заплахи, чрез обиди, манипулиране, унижение. Грешката, която често допускаме е да омаловажаваме поведението на хората - понякога от нашето семейство, друг път от нашето обкръжение, да си казваме "такъв му е характерът, той е по-сприхав, по-избухлив, не може да овладява гнева", но това са симптоми, че нещо се случва с човека и той по всяка вероятност има нужда от помощ", обяснява в ефира на Радио Благоевград психологът Таня Илиева и съветва това поведение да не бъде пренебрегвано от близките хора, а да бъдат взети навременни мерки.
"Трябва да започнем да променяме мисленето си в посока да съобщаваме за това, на което сме свидетели, да се регистрират случаите и да се търси помощ, защото много често става въпрос за нужда от психиатрична такава. Проблемът на един насилник, на един агресор, това е проблем и на неговото семейство, на неговите приятели и постепенно става проблем на цялото общество", смята Илиева.
Като психолог, който работи в образователата система Таня Илиева е категорична, че ролята на училището и домашното възпитание е от изключителна важност за психическото развитие на подрастващите. Тя разказва, че се е сблъсквала често със случаи, в които детето е с многократни провинения пред органите на реда, но родителите се опитват да го оправдаят, че не е виновно, неосъзнавайки сериозността на ситуацията и последствията, които биха могли да възникнат. "Родителите трябва да сме много отговорни, изключително чувствителни и наблюдателни какво се случва с нашите деца, защото след това нещата не отиват на добре, ако ние не се намесим адекватно, а ги защитаваме и правим чадър върху тях", споделя Таня Илиева.
Повече по темата можете да чуете в разговора на Ваня Бахчиванова с Таня Илиева.
През 2024 г. България се превърна в най-горещата точка на Европа. Хиляди хектари прекрасни гори изгоряха. Но сред пламъците изгря и една нова сила – силата на обществото. Благодарение на усилията на доброволци, дарители и активни граждани, опазихме част от нашата природа. Именно затова Доброволно формирование „Георги Измирлиев – Македончето“..
Животът тече на бързи обороти и едва смогваме да изпълним всички задачи. Влизаме от роля в роля, ту на работа, ту у дома и навсякъде имаме нещо несвършено, което не търпи отлагане. Плановете винаги са свързани с още натоварване, грижа за близките, изкарването на пари, плащането на сметки. Всичко трябва да бъде свършено, гонейки срокове и дати. В..
Благоевградска публика се срещна с Дима Кисьова, която представи в Регионалната библиотека „Димитър Талев” дебютната си поетична книга „Крилати многоточия”. Редакторката Камелия Кондова я нарича „Книга –сърце. Момичешко сърце – влюбено и разочаровано, окрилено и... много близко до огъня. Но...в крайна сметка – феникс!” Дима е родена на 10..
В предаването „Сюжети от деня“ продължаваме да търсим различни гледни точки по тема, която засяга много хора у нас – страхът и тревожността, свързани с предстоящото въвеждане на еврото. Макар че това е икономически процес, той неизбежно засяга и психиката ни – провокира усещане за несигурност, притеснение от загуба на контрол и дори съпротива към..
Комисията по външни работи на Европейския парламент прие през седмицата доклада за напредъка на Република Северна Македония към членство в ЕС, без нито една от предложените български поправки. Окончателното гласуване в пленарната зала е насрочено за юли. Темата бе сред акцентите в обзорното предаване “Събития и личности”. Според Виктор Стоянов,..
Оставката на Кирил Петков като съпредседател на „Продължаваме промяната“ е симптоматична за по-дълбока политическа ерозия, която засяга не само партията, но и цялостната идея за гражданска алтернатива на установения властови модел. Това коментира в ефира на Радио Благоевград Калоян Методиев, политолог и член на „Непокорна България“. Анализът му..
Служителите на звено Инспекторат към Община Благоевград започнаха да извършват проверки на документите и условията за отглеждане на домашните кучета. Кампанията стартира пред дни и ще бъде целогодишна, а не периодична. Целта е да се намали популацията на бездомните животни, които най-често са резултат от действията на недобросъвестни стопани на..