Срокът за въвеждане на разделното събиране на биоотпадъците от домакинствата изтече на 31 декември 2023 година, припомни за Радио Благоевград Евгения Ташева, координатор „нулеви отпадъци“ в екологичното сдружение „За Земята“. Тя поясни, че това е система, която се гради и разгръща постепенно, не става изведнъж, резултатът не може да се види веднага и навсякъде. „Така че, това стои като много сериозна задача пред всички общини. И те се справят колкото и както могат, но тепърва ще видим да се разгръща тази дейност “, коментира още екологът и посочи, че Благоевград има щастието да разполага с почти готова инсталация за третиране на биоотпадъци, каквито има много малко в страната и която ще произвежда компос и биогаз.
Евгения Ташева обърна внимание на някои актуални срокове в областта на управлението на отпадъците: общото рециклиране и повторната употреба на битовите отпадъци тази година трябва да достигне 53%; до 2025 година производителите, които пускат на пазара напитки в пластмасови бутилки, са длъжни да приемат обратно 77% от това количество. „Трябва много сериозно да се ускорят мерките в тази посока, а това е свързано с депозитната система, за която сме чували, че съществува в много страни. Германия е най-често споменавания пример, но в Европа станаха повече страни с депозитни системи“, обясни Евгения Ташева и съобщи, че организираната от „За Земята“ петиция „ЗА депозитна система в България“, вече е подкрепена от над 4 000 българи. (https://www.zazemiata.org/deposit/#form). „Наричаме я призив към управляващите, защото твърде много се забави и това е нещо, което ни остана за домашна работа не само от миналата година, а и от по-предишните години въобще да се започне работа по законодателство за депозитната система и у нас. Искрено се надявам, че тази година ще завършим този процес, защото няма много време“.
Друга цел, заложена в националното законодателство, е промяната на методиката за изчисляване на таксата смет, което да не се извършва на базата на данъчната оценка на имотите, а да следва принципа „замърсителят плаща“. „Решението е много непопулярно, то се отлага вече 15 години. Би трябвало да влезе в сила догодина, ако случайно пак не се отмени“, каза още Евгения Ташева и подчерта, че грижа на общините е да създадат всички условия за разделното събиране на отпадъците и гражданите да бъдат добре информирани.
„България е пред закриване на тази наказателна процедура, от която бяхме заплашени от ЕС за незакрити нерегламентирани сметища. Остават няколко, които се броят на пръстите на двете ръце“, информира Евгения Ташева и посочи, че по-сериозният проблем са многобройните замърсявания край всяко населено място, които са язви в околната среда. „Нека се постараем тази година да бъдем възможно най-добри спрямо това какво изхвърляме, къде го изхвърляме, колко неща изхвърляме. Да се стараем да бъде чисто около нас. Това е моето пожелание към всички“ .
Интервюто с Евгения Ташева чуйте в звуковия файл.
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..