Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е важно да се насърчи ученическото самоуправление?

Готов е сборникът с добри практики, озаглавен "Управляваме училището с ученическо самоуправление". Той е изготвен от Фондация "Институт за информални иновации", под редакторството на Янка Такева от Синдиката на българските учители.

Създаването на сборника е естествено продължение на каузата на Института за информални иновации за разгръщане на потенциала на децата и учениците, чрез методите и средствата на ученическото самоуправление. Това каза за Радио Благоевград Таня Желязкова-Тея, автор на сборника.

В националната инициатива, която започва през миналата учебна година, са участвали 28 училища с общо 17 612 ученици от 729 паралелки в начални, основни и средни училища, гимназии и професионални гимназии от всички видове селища в страната - село, община, областен град. От област Благоевград в сборника участва СУ “Св. Паисий Хилендарски”, с. Абланица, община Хаджидимово. Добрият пример, който учениците от училището дават е техният вестник “Следите на бъдещето”.

Според Таня Желязкова-Тея ученическото самоуправление е възможно, лесно и интересно, ако се обединят усилията на всички съучастници в него: учениците; учителите; директорите; родителите; местните институции, общественици, медии; бизнесът; структурите на гражданското общество. Инициативата "Управляваме училището с ученическо самоуправление"  е национална кауза, която цели да покаже именно това, че разширяването на правата на учениците не само не е трудно, но е и изключително полезно за всички съучастници на ученическото самоуправление, споменати по-горе, както и за обществото като цяло. 

Линк за сваляне на сборника "Управляваме училището с ученическо самоуправление".





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Храмът "Свети Атанасий" в Елешница - 190 години стожер на вярата!

Днес, на 18 януари, църквата "Свети Атанасий" в разложкото село Елешница празнува и 190 години от освещаването си. Юбилеят бе отбелязан с празнична света литургия, на която бе поканен и Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим със свещеници от Неврокопската духовна околия.  В миналото в селото съществували много оброчища, едно от..

публикувано на 18.01.25 в 12:39

Отбелязваме Международния ден на снежния човек

На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..

публикувано на 18.01.25 в 07:59

С музика в сърцето

Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..

публикувано на 17.01.25 в 14:51

Непряка дискриминация в Закона за висшето образование

Комисията за защита от дискриминация  се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..

публикувано на 17.01.25 в 14:20

Ролята на българския периодичен печат в съхранение на устното народно творчество

Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..

публикувано на 17.01.25 в 13:51
Цецка Бачкова

Цецка Бачкова: Днешното управление е цената на пропуснатите реформи и изгубеното доверие

Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..

публикувано на 17.01.25 в 11:46
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Народът отсъства от управленското уравнение на кабинета „Желязков“

Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..

публикувано на 17.01.25 в 11:22