27 са курсистите, които тази година усвояват тънкостите на пчеларската професия, в първия и единствен засега у нас, Пчеларски университет. Тазгодишният цикъл на обучение започна в началото на годината и приключи миналата събота. За да се стимулират начинаещите пчелари се предлагат и стипендии, те са общо 10 за този сезон, има и 5 награди за студентите с най-високи постижения. Пчеларският университет функционира вече трета година и е създаден от платформата „Истински мед“, чиято мисия е да подкрепя българските пчелари и да помага на хората да се сдобият с чист мед с доказан произход.
„През университета вече са минали около 300 души, които са били образовани от нашия екип, за да бъдат пчелари. Разликата в нашата програма е, че освен, че курсът и е хибриден, достъпът до знания е максимално улеснен, чрез видео уроци и онлайн сесии с лекторите. Освен това, ние се стремим да дадем знания за това, как да се реализира продукцията по оригинален начин, как да маркетираме продукцията си, как да се справим с регулаторната рамка. Общо взето, искаме да образоваме хората не само как да гледат пчели, а и да ги сблъскаме с реалния свят, там където искаме да решим проблемите с пчеларството“, коментира за Радио Благоевград Сергей Петров, създател на Платформата „Истински мед“ и главен преподавател в Пчеларския университет.
По повод Световния ден на медоносната пчела, той сподели изненадващ факт, а именно, че повече от половината курсисти са дами, което се оказва неочаквано за организаторите на проекта.
„Ние, пчеларите, имаме една вътрешна шега, че това е елитът на аграрната икономика и може би добре са се ориентирали дамите. Най-вероятно това е свързано с факта, че да си пчелар, трябва преди всичко да си тактичен, последователен и систематичен по начина, с който се отнасяш към пчелите. Това е един отрасъл в селското стопанство, в който жените могат да доминират. Все пак имаме „пчела майка“, а не „пчела баща“, допълни Сергей Петров.
Новото в образователната програма на Пчеларския университет са иновативните методи на преподаване, които създават една гъвкава програма за обучаващите се. Цялата теоретична част се преподава онлайн, чрез видео уроци, а практическата част се случва на живо и със записи на практическите занимания, които могат да бъдат изгледани по-късно във времето.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Сергей Петров:
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..