След дебат на Кралското географско дружество в Лондон през 2019 година, Институтът Earthwatch обяви пчелата за най-важното животно на планетата. Известно е, че между жизнената дейност на пчелите и растителността съществува двупосочна връзка: те се грижат за видовото разнообразие при растенията, разчитат на тях за събиране на нектар и цветен прашец, растенията са и тяхната естествена среда на живот. „С повишаване на температурата се нарушава фенологичното развитие на диворастящите и културните растения“, коментира за Радио Благоевград Надежда Шопова от Института за изследвания на климата, атмосферата и водите към БАН и автор в платформата за знание Климатека. Всяка промяна, свързана с фенологичния календар и цъфтежа на растенията, е от голямо значение за пчелите и се налага те да синхронизират своята жизнена дейност с тези промени. „Наред с храната, основен фактор, който определя жизнената им дейност е слънчевата радиация“, посочи още ученият. С нарастването на деня още през декември започва яйцеснасянето на пчелната майка при медоносните пчели. По-топлите зими в последните години са причина за преждевременно изчерпване на медовите запаси. По-хладните периоди и неблагоприятните явления в предпролетния и пролетния период са сигнал за повишено внимание и допълнителни грижи от страна на пчеларите. Климатичните промени вече са довели до свиване на южната граница на разпространението на пчелите с около 300 километра, ясна е тенденция и да се изкачват по-високо в планините. „Пчелите нямат заместител и са сред най-добрите опрашители“, напомни Надежда Шопова и призова активно да се работи както за популяризиране значението и ролята на пчелите за биоразнообразието, хранителната сигурност и здравето на екосистемите, така и за щадяща природата човешка дейност и ограничаване на причините за климатичните промени.
„Бъдещето на пчелите и младежите - Бъди ангажиран!“ бе мотото за 2024 година на Световния ден на пчелите, който отбелязваме от 2017 година на всеки 20 май.
Цялото интервю с Надежда Шопова чуйте в звуковия файл.
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..