Проектът “Млади разбивачи на градски митове” обедини усилията на Сдружение “Безопасни детски площадки”, “ВАМО” ЕООД – Благоевград и Асоциацията по дигитален активизъм с ученици от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия “Васил Левски” и Национална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ (Бивша Солунска) в Благоевград. В продължение на три месеца средношколци от 11 до 12 клас се учиха как да "разбиват" стената на незнанието, дезинформацията и заблудите. „Младите хора имат доста познания в това отношение, те непрекъснато са в социалните мрежи, непрекъснато се сблъскват със странни и слабо интелигентни публикации“, сподели за Радио Благоевград Иван Узунов, експерт по видео обработка и един от обучителите. Той посочи, че „интелигентната дезинформация има много различни аспекти и за тях е много трудно да я разграничат“. Експертът обърна специално внимание на семейството като сериозен канал за дезинформация. „Оттам се тръгва всъщност. Родителите трябва да са хората, които да получат определени познания, как да разграничават фалшивата от истинската новина. Но успяхме да им обясним, че когато искат да открият едно нещо дали е дезинформация, трябва да следят пътя на парите“.
Иван Узунов подчерта, че обществените БНР и БНТ са се доказали в предоставянето на проверена информация, че са едни от най-надеждните канали за достоверна информация. „Трябва да бъдем много повече хората, които да говорят, да се срещат с младите хора“, сподели още експертът.
Цялото интервю с Иван Узунов чуйте в звуковия файл.
Участниците в проекта подготвиха авторски сценарии и създадоха кратки видеа по различни теми – исторически и архитектурни загадки от градската среда, актуални проблеми на мобилността, екологични предизвикателства, с които показаха, че могат да бъдат граждански ангажирани и самите те да участват в живота на своето населено място.
Френската култура, с която съм израснала благодарение на Е зиковата гимназия в Плевен, ме е водила като н ишка , която е разгръщала потенциала ми цял живот. Била съм преводач, работила съм в чужбина дълги години и фре нският език винаги е бил мост за мен , както и б ългарската култура, която винаги съм се опитвала да разпространявам и..
Това не беше само вот на недоверие, а опит за създаване на турбуленция в държавата, опит да се промени геополитическата посока на България. Ние обаче сме и оставаме европейска държава и сме амбицираме да бъдем все по-значими сред нашите партньори. Евроатлантическото мнозинство надделя при гласуването. Правителството е стабилно и мнозинството се..
Бившият вътрешен министър Цветан Цветанов коментира в интервю за Радио Благоевград сигналите за полицейски чадър над канал за контрабандни цигари в Пловдив. По думите му случаят е изключително тревожен и показателен за дълбоките проблеми в системата на вътрешното министерство. Цветанов заяви, че при наличие на подобни сигнали в годините, когато той..
На 13 и 14 април потребители на социалните услуги и млади актьори представят в Благоевград театралната постановка „Момо“ по Михаел Енде – проект, който ще докосне публиката чрез изкуството и социалното приобщаване. Представлението ще се състои от 18:00 ч. в Камерна опера и НЧ „Н.Й. Вапцаров – 1866“ и има за цел да покаже, че театърът може да бъде..
Какво е когато си доказал на себе си, а и на останалите, че можеш, че си успял и сега искаш само да предаваш опита си. Отговори на тези въпроси дава бившата футболистка от Петрич Лили Костова. С право можем да кажем, че е най-добрата и истинска гордост на България в женския футбол. По повод 100-годишнината на Българския футболен съюз от..
С цветни еликсири и етерични масла Евгения Марценкова ни разкрива как да открием своята „вътрешна красота“. Тя бе една от номинираните за „Жена на годината на Благоевград“ за 2025 година. Евгения Марценкова е холистичен терапевт с 12-годишен опит. Завършва втория випуск на факултет „Пожарна безопасност и защита на населението“ към Академията..
Специалността "Педагогика на обучението по български език и китайски език" е сред сравнително новите специалности във Филологическия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски" и е важна стъпка към навлизането на азиатските езици и култури в портфолиото на филологическите специалности в Благоевград. Вече четири години специалността се стреми да..