„Проблемите в горите са сходни в цяла Европа през последното десетилетие. Наблюдаваме периоди на засушаване, екстремни климатични събития, големи пожари…И ние трябва все повече да говорим за превенция на тези големи природни нарушения чрез лесовъдска дейност и чрез трансформация на горите в такива, които са по-устойчиви и чрез възстановяването им по начин, че тези гори ще бъдат продуктивни и устойчиви срещу природни нарушения за в бъдеще“. Това заяви инж. Теодор Тодоров, експерт в ЮЗДП и ръководител на проект LIFEReforest, изпълняван от Югозападното държавно предприятие в партньорство с WWF България с финансовата подкрепа на Програма LIFE Nature на ЕК.
Преди дни над 70 експерти от седем държави се включиха в международната конференция „Възстановяване на горски местообитания“, организирана по проекта.
На форума експертите обмениха опит и добри практики в сферата на възстановяване на увредени след природни нарушения гори, отчитайки промените в климата и значението им за опазване на биологичното разнообразие в защитени зони от мрежата Натура 2000.
„През последните години ЮЗДП реализира редица проекти в тази насока, финансирани по различни програми. Ние сме на гребена на вълната като иновативност, като пилотни дейности, имаме и проекти точно за създаване на насаждения от пионерни видове, които са климатично устойчиви, експериментираме със средиземноморски видове и други“, допълни инж. Тодоров.
Експертите направиха теренно посещение на територията на ТП ДГС Кресна, където се запознаха с усилията на горските служители за възстановяване на унищожените от горски пожар през 2017 г. горски насаждения с площ от 426 ха.
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..