Връзката между алкохола и коронавируса е доста експлоатирана тема - както в научните среди, така и в медиите в една или друга форма. На фона на страха и паниката заради заразата се появяваха различни шеги и смешни колажи, свързани с консумацията на алкохол по време на локдауна и за използването му като лек срещу заразата. Сред най-популярните бе кадър с водещ от Си Ен Ен и надпис „Извънредна новина: Българската ракия убива коронавируса“.
Почти две години по-късно къде на шега, къде на сериозно, темата за алкохола като средство срещу Covid-19, продължава да се радва на интерес, подклаждана от различни мнения и публикации.
Източникът на тази теория, публикувана в българска медия, е Сергей Колесников, доктор на медицинските науки, академик на Руската академия на науките (РАН). Той обяснява:
„Вдишването на алкохолни пари до известна степен допринася за елиминирането на вируса от дихателната система. За да направите това, просто пуснете обикновена водка върху маската и дишайте“.
Статията продължава с още съвети от Колесников - да се спазва социална дистанция, както и да се мият ръцете и носа. От текста разбираме и че според руския академик най-голям шанс за заразяване с коронавирус има в градския транспорт и в лечебните заведения. Затова той съветва „последните да не се посещават, освен ако не е крайно необходимо”.
Публикацията във Фейсбук профила на българската агенция има над 350 споделяния и почти 500 харесвания.
Първоизточник на твърденията, че инхалация с водка помага срещу Covid-19, е пост в сайта на руското „Радио 1“, който разказва за даденото от Сергей Колесников интервю.
Заглавието на публикацията гласи: „Доктор на медицинските науки предложи защита с водка срещу Омикрон. Съдържанието е същото, като българския превод на статията. Единственото различно е, че със съвета си Колесников има предвид варианта Омикрон.
В края на публикацията от „Радио 1“ припомнят предишно участие на Колесников, по време на което той определя като „безполезно“ въвеждането на строг локдаун, като мярка за спирането на разпространението на варианта Омикрон.
Академик Колесников изглежда държи на теорията си, защото няколко дни по-късно я повтаря и доразвива в интервю за руската телевизия „Пети канал“.
И в това свое медийно участие академикът казва, че „един от начините за намаляване на вирусния товар върху дихателната система е да се вдишва някакъв вид дезинфекционен разтвор“, като най-безвредният е етиловият алкохол.
Колесников отново дава своята рецепта - „ако капнете малко количество върху защитната ви маска и вдишате малко от него, това няма да ви предпази от болестта, но ще намали вирусния товар.“ То посочва, че за инхалация трябва да се използват питиета със висок алкохолен градус.
„В по-леките вина, в шампанското, няма необходимата концентрация на алкохол. Градусът трябва да е над 40%, но до 70%, за да не изгори дихателните пътища.“
Реакцията на колеги - невежество, неуместна шега
Въпреки обясненията на руския академик, че инхалацията с алкохолни пари е прост и достъпен начин за значително намаляване на вирусния товар върху организма в домашни условия и че става за профилактика, но не и за лечение, теорията му бе остро критикувана от други руски учени.
Генадий Онищенко, доктор на медицинските науки и академик от РАН нарича пред сайта Газета.ru теорията на Колесников „демонстрация на невежество“ и „глупава и неуместна шега“. Изданието публикува и мнението на Георгий Викулов - вирусолог и директор на Национален изследователски център за профилактика и лечение на вирусни инфекции.
Викулов казва, че никой не е правил подобни клинични изследвания, нито са правени проучвания за безопасността на подобна технология. Той определя като „неправилно“ съветите на Колесников да се смятат за отделна медицинска технология „в страна, където има много хора пият“. Според лекаря „използването на подобни инхалации с водка може да доведе до съдебни дела от страна на международни организации“.
Газета.ru пусна и обобщение на коментарите за изказването на Колесников със заглавие: „Глупава, неуспешна шега“: спасява ли водката от Омикрон. В статията се припомнят мненията на Онищенко и Викулов, като се добавят и нови коментари.
Лариса Попович, директор на „Института по икономика и здравеопазване“ казва в интервю за РБК, че „водката убива както клетките на лигавицата, така и всичко подред“ и че „алкохолът има антисептичен ефект, но със сигурност не убива вирусите. Поне не при вдишване.“
Владимир Зайцев, ръководител на клиника: „Като лекар ви моля: не използвайте тази техника. Така ще разрушим рецепторите си за обоняние и ще го загубим. Дори това да изглежда като нещо безобидно - то, за съжаление, няма да реши проблема с коронавирусната инфекция.“
Константин Поплавченков, кандидат на медицинските науки, предупреждава, че „вдишването на алкохолни пари опиянява, което влияе неблагоприятно на имунитета и може да доведе до интоксикация“.
Максим Скулачев, вирусолог и водещ научен сътрудник в Московския държавен университет „М. В. Ломоносов“, казва в интервю за „Москва 24“, че коронавирусът може да бъде неутрализира не с пари, а с алкохол в много висока концентрация, който може да нанесе на човека много по-сериозни и големи вреди от тези в следствие на Covid-19.
Газета.ru припомня, че темата с „лечебните“ инхалации с водка е била повдигана и по-рано. Според медията още през пролетта на 2020 г. в интернет се разпространяват различни „чудотворни“ препоръки как да се възстановим от коронавирус. Тогава мъж, представящ се като лекар от Италия, казал, че диша през маска, напоена с водка, а през нощта капе водка върху възглавницата си. По този начин болестта изчезнала само за ден.
СЗО за връзката между консумацията на алкохол и Covid-19
През 2020 г. Световната здравна организация публикува документ с резултати от изследвания, подготвени от водещи лекари и медицински специалисти в областта на превенцията и борбата със зависимостите и менталното здраве, както и злоупотребите с наркотични вещества, за връзката между консумацията на алкохол и Covid-19.
Според документа не е вярно твърдението, че пиенето на силен алкохол убива вируса, при вдишване на парите от него. Консумацията на алкохол няма да дезинфекцира устата ви, нито гърлото и няма да ви осигури никаква защита срещу Covid-19, се казва още в него.
Като „мит“ е определено и твърдението, че „алкохолът (бира, вино, дестилиран спирт или билков алкохол) стимулира имунитета и резистентност към вируса“. Заключението е, че алкохолът оказва негативен ефект върху имунната система.
Също като „мит“ е посочено и твърдението, че консумацията на алкохол унищожава вируса, причиняващ Covid-19.
„Консумирането на алкохол няма да унищожи вируса, а е възможно да увеличи рисковете за здравето, ако човек се зарази с него. Алкохолът (при концентрация от най-малко 60%) действа като дезинфектант върху кожата ви, но няма такъв ефект върху вашата система при поглъщане.“
В края на публикацията на СЗО се отбелязва, че изследването е реализирано с финансовата подкрепа на правителствата на Норвегия, Германия и Русия.
Твърдението, че инхалациите с водка помагат срещу коронавируса е НЕВЯРНО. Няма никакви научни доказателства, че изпаренията от водка намаляват риска от заразяване с варианта Омикрон.
Теориите на Сергей Колесников са опровергани от редица други руски учени и лекари. „Лечебните“ и „превантивни“ свойства на алкохола срещуCovid-19 са отречени напълно и от Световната здравна организация.
Научни и лекарски препоръки сочат, че вдишването на алкохолни пари и прекомерната консумация на алкохол могат да навредят сериозно на здравето и да имат трайни последствия за тялото.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
В публикация, предизвикала хиляди реакции и споделяния във Фейсбук, се твърди, че градският транспорт в Белград вече е безплатен, а столицата на Сърбия е единственият град в Европа, в който публичния транспорт е без пари . Публикацията е копирана и в други медии със същото твърдение, че Белград е единственият град в Европа, в който градския..
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,