Публикация в сайт, разпространявана и във Фейсбук, твърди, че Украйна планира да премахне от библиотеките "идеологически вредната литература с антиукраинско съдържание". Тя е със заглавие "Украйна гори книги" и е илюстрирана със снимка на изгаряне на книги.
Твърдението е публикувано от сайта "Поглед инфо" на 26 май 2022 г. и се разпространява в различни Фейсбук групи. В социалната мрежа има 120 реакции, 56 коментара и 92 споделяния.
Датата на публикацията, заглавието "Украйна гори книги" и снимката внушават, че горенето на книги, което се свързва с мракобесни времена от миналото и на цензура и потискане на свободата на словото, се извършва след инвазията на Русия в Украйна, която започна на 24 февруари 2022 г.
В самия текст на статията НИКЪДЕ НЕ СЕ СПОМЕНАВА, че Украйна гори книги, няма източник на снимката, нито кога и къде е заснета. Текстът всъщност цитира изказване на Александра Ковал, директор на Украинския институт за книгата, която съобщава (не се упоменава къде или пред коя медия), че се подготвят регулаторни документи, с които пропагандната, идеологически вредната литература от съветски времена, включително руска литература с антиукраинско съдържание, да бъде премахната от украинските библиотеки.
Александра Ковал наистина е директор на Украинския институт за книгата, става ясно от официалната страница на института.
Няколко медии цитират нейни изказвания за плановете на въпросния институт, който е част украинското министерство на културата, да премахне над 100 милиона пропагандни книги от библиотеките в страната, в това число и руски класици. Публикация от руската редакция на Polskie Radio от 23 май
Медията цитира интервю на Ковал пред Интерфакс – Украйна, което очевидно е първоизточник за публикацията в българския сайт.
Никъде в интервюто не става дума каква ще е съдбата на книгите, още по-малко за горене, ако бъдат реализирани плановете за изтегляне на пропагандните руски книги от от библиотеките в Украйна.
Очевидно заглавието "Украйна гори книги" не отговаря на истината. Да видим какъв е произходът на другия елемент на публикацията с потенциал за внушение за изгаряне на книги - снимката.
ОТКЪДЕ Е СНИМКАТА НА ГОРЯЩИТЕ КНИГИ?
За да потърсим първоизточника на снимката и да проверим къде и как циркулира, използваме инструмента на Google за търсене по изображение. Резултатите от това търсене показват, че кадърът в българския сайт е част от по-голяма снимка (виж долу).
Резултатите от търсенето показват, че снимката фигурира и във фотогалерията в пост в сайта на украинската медия TV 24, публикуван на 7 януари 2014 г. Оттам цитират сайта ЦЕНЗОР.НЕТ
Според Цензор.нет източник на снимките е потребител в блог платформата Живой Журнал, който в пост се възмущава, че по време на националистическо руско факелно шествие, освен исторически книги, е бил изгорен и учебник по физика. От сайта Цензор.нет установили, че акцията по изгаряне на учебници и украинска история и литература, се е състояла през март 2010 г., а селекцията от снимки е от факелни шествия, провели се през различни години.
Търсенето в Гугъл на ключови думи "Украйна", "Крим", "учебници", "горене" и "2010" (за откриване евентуално най-ранна дата на снимката) на руски език показва резултат от украинската агенция УНИАН, и по-конкретно фоторепортаж от 14 март 2010 г. в Симферопол, на който са били изгаряни учебници по най-нова история на Украйна на митинг на активисти на проруската Прогресивна социалистическа партия на Украйна на Наталия Витренко.
В снимките от репортажа на УНИАН липсва кадърът, използван от българския сайт, но кориците на книгите, плакатите и паважът на площада на митинга (пл. "Ленин" в Симферопол) са същите. Което навежда на извода, че използваната снимка е от същото събитие от 14 март 2010 г.
Твърдението, че "Украйна гори книги" е НЕВЯРНО, а снимката, която допълва това внушение не е от събития, станали след руската инвазия, поради което е ПОДВЕЖДАЩА.
Интересното е, че снимки от горенето на учебници в Симферопол през 2010 г. се използва в настоящата ситуация с войната, като внушението, е че това се горенето на книги се прави от нахлулите в Украйна руски части. Украинската медия Укринформ информира, че британският посланик в Украйна Мелинда Саймънс е пуснала снимката в своя туитър профил с текст към поста: „Горенето на украински исторически книги не е денацификация. Това е точно обратното“. Пост в Туитър на Карл Билд също имаше подобни внушения, но той го изтри.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика заради ЛГБТ..
През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България. "За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото..
Съгласно множество публикации в онлайн издания и постове в социалните мрежи, както и според председателя на партия "Възраждане" Костадин Костадинов бронетранспортьорите, дарени от България на Украйна, е можело да се използват за гасене на пожарите, които бушуваха у нас през последните дни. Твърдение: В борбата с пожарите е..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,