Наистина ли видео показва, че в Китай произвеждат изкуствени яйца за консумация?

Снимка: ЕПА/БГНЕС, архив

В публикации в социалните мрежи се твърди и показва производството на изкуствени яйца в Китай, които след това се изнасят за консумация в други страни. Видеото е споделяно от много потребители във Facebook, среща се и в TikTok. В него се вижда как хора запълват яйцевидната структура с бял материал, наподобяващ белтък, и жълт, наподобяващ жълтък, и след това я запечатват. 

Твърдение: В Китай произвеждат изкуствени яйца за консумация

Проверка на БНР установи, че видеоклипът се разпространява в интернет от 2017 г. насам. Обратно търсене в Google на кадрите от изображението показва, че български уебсайт също е публикувал информация, според която "в някои китайски сайтове има много видеа за това как да направите $70 на ден от производството и продажбата на фалшиви яйца. Учените казват, че всичко това е измама: тъй като те не могат да станат по-евтини от истинските яйца, няма смисъл да се произвеждат."

Видеото е част и от публикация на българското "Списание Осем" от февруари тази година, в която се пита дали изкуствените яйца ще превземат пазара. 

В статията, която е споделяна над 200 пъти във Facebook, са описани основните различия между "естествения продукт и изкуствено забъркания". Поместено е и видео от YouTube за фалшиви китайски яйца, като в него се виждат и откъси от разпространяваното от 2017 г. видео:


При търсене в Google открихме част от видеото в по-добро качество в Dailymotion, както и в YouTube, където има над милион и 700 гледания. При търсене на източници на видеото попадаме на публикация на France 24, които, цитирайки базираната в Шанхай новинарска организация Jiefang Daily, още през 2018 г. развенчават видеоклипа и обясняват произхода му. Оказва се, че във видеото се произвеждат не фалшиви кокоши яйца, а "слайм" - гъста паста, подобна на желе или тесто, която не оставя петна и не залепва, предназначена за игра за деца, които да я месят и смесват. В този случай слаймът е направен от бяла и жълта слуз и се поставя в пластмасова черупка, която му придава яйцевидна форма. Във видеото е показано как се приготвя слузта, а до работниците се виждат и етикети, които се залепват върху пластмасовата черупка, в която се съхранява слаймът.

снимка: France 24

Етикетът принадлежи на корейска компания, която продава слайм в различни сайтове за онлайн пазаруване, твърдят през 2018 г. от France 24 и посочват като примери китайския Taobao и американския Amazon. В Amazon се е посочвало, че играчките са изработени от смола и че са с размери 7 см. Към днешна дата откриваме играчката да се продава в турските сайтове Hepsiburada и Trendyol. Достъпни са били за продажба и в китайски сайтове:

Във видео, публикувано в YouTube през септември 2016 г., може да се види как дете играе с подобна играчка.

През 2018 г. при появата на подобни слухове за пластмасови яйца Индийският орган за безопасност на храните и стандартизация (FSSAI) публикува "Ръководство", за да развенчае митовете за фалшивите яйца. В документа се казва: "Пластмасовите яйца или изкуствените яйца са мит главно поради факта, че не съществува технология за производство на пластмасово/изкуствено яйце, което да наподобява напълно естествено яйце".

Заключение

Видеото, разпространявано с твърдението, че в Китай се произвеждат изкуствени яйца за консумация, е ПОДВЕЖДАЩО. Кадрите показват производството на играчка - слайм във формата на яйце, а не хранителен продукт за консумация.

--------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация "Калуст Гулбенкян" (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Върна ли се тракийското ни златно съкровище от Лос Анджелис?

Някой знае ли къде са ни съкровищата? Този въпрос отекна в социалните мрежи по повод липсата на информация за завръщането на тракийското златно съкровище на България от Лос Анджелис. Припомняме, че музеят "Гети" представи тематична експозиция , озаглавена "Древна Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция" в..

публикувано на 16.04.25 в 06:30

Ще ни открадне ли ЕС заплатата и спестяванията?

На 3-ти април 2025 г. евродепутатът Рада Лайкова заяви , че в Европейската комисия и Европейския парламент се обсъжда как заплатата на гражданите на Европейския съюз да им бъде вземана, ако не бъде изхарчена до 6 месеца , както и да им бъдат отнемани спестяванията в пенсионни и инвестиционни фондове , за да бъдат използвани за отбранителната..

публикувано на 14.04.25 в 06:30

Германска карта показва българските земи от 19 век?

В публикация, споделена над 1500 пъти във Фейсбук, се твърди, че представена снимка е на "германска карта от 19 век на българските земи".  Споделеното твърдение има над 9200 реакции, а голяма част от коментиращите се възмущават "как не сме успели да запазим територията си“. На представената карта се виждат граници на българските земи, които..

публикувано на 07.04.25 в 06:30
Имунизация срещу морбили в град Лубок, Тексас на 1.03.2025 г.

Заразяването с дребна шарка не е полезно за имунната система и не предпазва от рак

На фона на нарастващ брой случаи на дребна шарка в Съединените щати американският министър на здравеопазването Робърт Кенеди-младши заяви, че заразяването с вируса може да има дългосрочни ползи за организма. В интервю за предаването "Фокс нейшън" ( Fox Nation ) по телевизия "Фокс" (Fox) на 4 март 2025 г. Кенеди-младши заяви: "Имах..

публикувано на 31.03.25 в 06:00

Нетипичните появи на риби у нас и по света не вещаят Апокалипсис

Оживление и в социалните мрежи, а и в зимен Несебър дни наред, предизвикаха големи пасажи риби, засечени преди близо месец в района на пристанището. Публикации със снимки и видеоклипове , споделени и коментирани от десетки хора, предизвикаха и множество предположения - от разлив в морето до знак за предстоящо природно бедствие на..

публикувано на 24.03.25 в 06:30

Ядем ли българите "канцерогенно" месо и отровни зеленчуци?

Магазините, цените и хората – тема, която никога не напуска битието на българина, но в началото на тази година се превърна в епицентър на бурни обсъждания и протестни акции. Яне Янев , бивш народен представител, председател на политическата партия "Ред, законност и справедливост", но агроинженер по образование и настоящ говедовъд, гостува на..

публикувано на 17.03.25 в 07:30

Тръмп въвежда военна служба за всички със знаме на Украйна в профила си във Facebook?

В публикация, предизвикала почти 1000 споделяния и над 1700 реакции във Facebook се твърди, че президентът на Съединените американски щати Доналд Тръмп въвежда военна служба за всички, които са поставили знамето на Украйна в профила си. Публикацията предизвика вълна от коментари за това " колко е гениална идеята" и как "това трябва да..

публикувано на 10.03.25 в 06:30

Левчето от днес – левчето от преди и след промените ли е?

В социалните мрежи периодично популярност набират публикации - сравнения на цените на храни, стоки и услуги в България преди и след промените, които след себе си водят до ожесточени спорове и обиди сред потребителите, както и стотици споделяния. "Статистика – за плачещи и днес по Тошовото време"  е озаглавена една от тях, публикувана в..

публикувано на 24.02.25 в 06:30

"Тръмп спря кранчето" и други твърдения около София Прайд. Каква е истината?

На 20 януари Доналд Тръмп положи клетва като 47-ия президент на САЩ. На 24 януари държавният секретар Марко Рубио разпореди да бъде замразено финансирането на почти всички програми за чуждестранна помощ на САЩ.  Стъпката беше предприета, след като в свой указ американският държавен глава призова за паузиране в срок от 90 дни на външната помощ, която..

публикувано на 17.02.25 в 09:10

Не е вярно, че ако налеем гореща вода върху ябълка, химикалите ще се покажат

В публикация, споделена 300 пъти във Фейсбук, се твърди, че ако налеем гореща вода върху ябълка, химикалите ще се покажат веднага. "За да проверите дали ябълките съдържат опасни консерванти, залейте ябълките с малко преварена вода. Чакайте малко. Ако видите, че се появява слой восък, това са ябълките, които са вредни за вашето здраве", се..

публикувано на 10.02.25 в 06:00