На фона на нарастващ брой случаи на дребна шарка в Съединените щати американският министър на здравеопазването Робърт Кенеди-младши заяви, че заразяването с вируса може да има дългосрочни ползи за организма. В интервю за предаването "Фокс нейшън" (Fox Nation) по телевизия "Фокс" (Fox) на 4 март 2025 г. Кенеди-младши заяви:
"Имах естествен имунитет. Има много изследвания, които показват, че всъщност ако се заразите с вируса, после ще бъдете защитени. Това укрепва имунната система по-късно през живота срещу ракови заболявания, атопични болести, кардиологични заболявания и т.н. Това не е добре проучено. Трябва да бъде изследвано, защото трябва да разберем тези връзки… никога не бих съветвал някого да се разболее. Но… това, от което имаме нужда, е добра наука за всички тези неща, така че хората да могат да правят рационален избор".
Изказването му беше в отговор на въпрос дали хората трябва да водят децата си на т.нар. партита за дребна шарка, за да ги изложат на вируса.
Към 27.03.2025 г. в САЩ има 483 потвърдени случая на дребна шарка, като 97 процента от заразените не са били ваксинирани или имунизационният им статус не е бил ясен, сочат данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията на САЩ. При 70 души, или 16 на сто от случаите, се е наложила хоспитализация. Най-много заразявания има в Тексас – 400, където беше и първият смъртен случай заради дребна шарка в САЩ от 2015 г. насам. Там почина 6-годишно дете, а данните на Центъра за контрол и превенция на заболяванията показват, че има и още един смъртен случай – в Ню Мексико.
В интервю за организацията "Здравна защита на децата" (Children’s Health Defense) майката на починалото в Тексас дете казва, че семейството в никакъв случай няма да се ваксинира, защото останалите им четири деца са прекарали заболяването и са оцелели. "Не се ваксинирайте", посочва тя, а бащата на детето твърди, че дребната шарка е "полезна за тялото", както и че помага за укрепване на имунната система на човек. Това е същото твърдение, изразено от Робърт Кенеди-младши в интервюто му за телевизия "Фокс".
Самият Робърт Кенеди-младши е основател и бивш председател на "Здравна защита на децата", която е една от видните организации, които лобират против ваксините в САЩ. През годините Кенеди-младши е изказвал различни твърдения против ваксините, но последните му изказвания са от особено значение, защото позицията му като здравен министър на САЩ придава тежест на твърденията му и влияе върху здравните политики в страната, както и върху реакциите на хората, които трябва да вземат решения за имунизацията и здравето си.
Изказването на Кенеде-младши дойде и в момент, в който Европа отчете значително увеличение на заразяванията с морбили през последните 12 месеца. От Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията обявиха, че през 2023 г. е имало първоначално увеличение на заразените с 2361 докладвани случая. Между 1.02.2024 г. и 31.01.2025 г. обаче са били диагностицирани 32 265 души с дребна шарка. Информацията сочи, че 86 на сто от заразилите се не са били ваксинирани. Най-много заболели е имало в Румъния - 27 568, следвана от Италия, Германия, Белгия и Австрия. По време на този период в Румъния е имало 18 смъртни случая, свързани с морбили. В Ирландия е имало един починал пациент.
Данните сочат, че вирусът циркулира в региона и броят на новите случаи вероятно ще се увеличат точно през пролетта, посочват от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията. По тази причина е важно да бъде изяснено какво представлява морбили, защо ваксината е най-добрата защита и защо заразяването не е превенция срещу други болести.
Дребната шарка, или морбили, се причинява от РНК-вирус от род Morbilivirus. Заболяването е изключително заразно, предава се по въздушно-капков път, т.е. когато заразен човек кихне, кашля или при пряк контакт с болен. Протича с висока температура, възпаление на горните дихателни пътища, очите, отделяне на секрет от очите и носа, както и с обрив по кожата. Може да доведе до редица усложнения като отит, синузит, загуба на слуха, слепота, енцефалит, както и пневмония.
Предотвратява се с две дози от ваксината срещу морбили, паротит и рубеола. Ваксината, включително тази, която се предлага в България, съдържа живи атенюирани (т.е. отслабени) вируси на морбили, паротит и рубеола, които помагат на организма да изгради имунитет по безопасен за него начин.
Необходимо е 95 процента от населението да бъдат ваксинирани, за да има защита за всички, понеже бебетата не могат да бъдат ваксинирани и обикновено първата им доза от ваксината срещу морбили, паротит и рубеола е, когато са на 13 месеца. Така е съгласно ваксинационния календар и в България. По изключение СЗО препоръчва ваксината да се прилага при бебета на 9 месеца в региони на света, където вирусът е силно разпространен.
За да бъдат бебетата под годинка в безопасност, е необходимо останалите хора около тях да са здрави и имунизирани.
"Знаем, че ваксината не работи при бебета на възраст под една година. Те наистина се нуждаят от закрила благодарение на защитата, която имат хората около тях", обясни за БНР доктор Сабрина Бачи, ръководител на Отдела за имунизация и болести, които се предотвратяват с ваксини към Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията.
Ваксината съществува от 1963 г. и обикновено няма никакви странични ефекти, а тези, които се появяват, са леки и за кратък период, като включват висока температура, обрив, усещането за скованост и болка на мястото на поставяне на инжекцията.
"Тази ваксина всъщност е една от тези с най-голяма защита, както и една от най-мощните и безопасни ваксини, с които разполагаме. Използва се от толкова много години. Доказано е, че е сред най-безопасните и силни ваксини, които имаме налични", подчерта доктор Сабрина Бачи.
Преболедуването на дребна шарка води до естествен имунитет, който ще ви предпази от бъдещо заразяване конкретно с морбили. Целенасоченото заразяване обаче ви излага на риск от усложнения и дори смърт. Изследвания сочат, че дребната шарка също така повишава риска от заразяване с други инфекциозни заболявания заради натоварването, на което е изложена имунната система на заразилия се човек.
Изследване от 2012 г. заключава, че заразяването "изтрива имунологичната памет" за предишните вируси, с които се е срещал организмът. Това прави хората по-податливи на инфекции, които иначе имунната система би успяла да контролира. Феноменът е известен като "имунна амнезия". Подобно нещо не се наблюдава при ваксината срещу дребна шарка и тя предоставя необходимата защита, без да се отразява негативно на имунната система като цяло.
Най-безопасният начин да се предпазим от морбили, както и да защитим организма и имунната си система, е чрез ваксинация, подчерта доктор Сабрина Бачи, която е специалист по превантивна медицина и епидемиология.
"Ако се заразите с болестта, сте изложени на риск от усложнения. Със заболяване като дребната шарка това са усложнения, които не искаме да видим. Можете да развиете ушна инфекция, която може да доведе до оглушаване. То няма да е временно, а за цял живот. Можете да развиете пневмония. Знаем, че много случаи на дребна шарка водят до хоспитализация. Говорим за дълъг болничен престой. А също така имаме ситуации с възпаления на нервната система – менингит, енцефалит. Това са клинични ситуации, които наистина искаме да избегнем. За това разполагаме с една много безопасна ваксина. Разбира се, може след заразяване да се стигне и до най-драматичната ситуация – смърт", обясни доктор Бачи относно данните за 2024 г., които сочат ръст на заразяванията с морбили и смъртните случаи заради болестта в Европа.
Няма никаква доказана връзка за това, че дребната шарка предотвратява или намалява риска от ракови, атопични, кардиологични или други заболявания. При преглед на научни публикации могат да се открият изследвания, които са търсили подобни връзки, но не успели да ги докажат. Например, изследване от 1998 г. твърди, че има по-малък риск от рак за хората, които са прекарали дребна шарка, докато изследване от Япония от 2015 г. твърди, че има по-ниска смъртност заради кардиологични проблеми след дребна шарка. И двете изследвания обаче са разчитали на проучвания, извършени чрез въпросници, т.е. участниците в изследванията са били питани за мнението и опита им по тези въпроси. Нито от двете проучвания не е доказало причинно-следствена връзка между дребната шарка и евентуален по-малък риск от други заболявания.
В същото време има учени, които изследват дали всъщност заразяването с дребна шарка не допринася за ракови заболявания.
По отношение на атопията има изследване от 1996 г., което твърди, че прекарана дребна шарка при деца в Африка може да предотврати атопия. Резултатите от изследването обаче никога не успяват да бъдат установени повторно, а други изследвания сочат, че е вярно противното и дребната шарка допринася за атопия.
Няма никакви научни доказателства, че заразяването с дребна шарка е полезно за имунната система. Напротив, заболяването отслабва имунната система и я прави по-податлива на други болести. Също така няма никакви доказателства, че дребната шарка намалява риска от рак, атопични болести и кардиологични заболявания. Според Световната здравна организация, Центъра за контрол и превенция на заболяванията на САЩ, както и според Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията две дози от ваксината срещу морбили, паротит и рубеола са най-сигурната защита срещу заболяването, както и срещу усложнения от него като загуба на слуха, слепота, пневмония, енцефалит и дори смърт. Твърдението, че заразяването с дребна шарка е полезно за имунната система и предпазва от рак, атопични заболявания, кардиологични и други проблеми, е НЕВЯРНО.
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg. Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Оживление и в социалните мрежи, а и в зимен Несебър дни наред, предизвикаха големи пасажи риби, засечени преди близо месец в района на пристанището. Публикации със снимки и видеоклипове , споделени и коментирани от десетки хора, предизвикаха и множество предположения - от разлив в морето до знак за предстоящо природно бедствие на..
Магазините, цените и хората – тема, която никога не напуска битието на българина, но в началото на тази година се превърна в епицентър на бурни обсъждания и протестни акции. Яне Янев , бивш народен представител, председател на политическата партия "Ред, законност и справедливост", но агроинженер по образование и настоящ говедовъд, гостува на..
В публикация, предизвикала почти 1000 споделяния и над 1700 реакции във Facebook се твърди, че президентът на Съединените американски щати Доналд Тръмп въвежда военна служба за всички, които са поставили знамето на Украйна в профила си. Публикацията предизвика вълна от коментари за това " колко е гениална идеята" и как "това трябва да..
В социалните мрежи периодично популярност набират публикации - сравнения на цените на храни, стоки и услуги в България преди и след промените, които след себе си водят до ожесточени спорове и обиди сред потребителите, както и стотици споделяния. "Статистика – за плачещи и днес по Тошовото време" е озаглавена една от тях, публикувана в..
На 20 януари Доналд Тръмп положи клетва като 47-ия президент на САЩ. На 24 януари държавният секретар Марко Рубио разпореди да бъде замразено финансирането на почти всички програми за чуждестранна помощ на САЩ. Стъпката беше предприета, след като в свой указ американският държавен глава призова за паузиране в срок от 90 дни на външната помощ, която..
В публикация, споделена 300 пъти във Фейсбук, се твърди, че ако налеем гореща вода върху ябълка, химикалите ще се покажат веднага. "За да проверите дали ябълките съдържат опасни консерванти, залейте ябълките с малко преварена вода. Чакайте малко. Ако видите, че се появява слой восък, това са ябълките, които са вредни за вашето здраве", се..
В публикация, предизвикала хиляди реакции и споделяния във Фейсбук, се твърди, че градският транспорт в Белград вече е безплатен, а столицата на Сърбия е единственият град в Европа, в който публичния транспорт е без пари . Публикацията е копирана и в други медии със същото твърдение, че Белград е единственият град в Европа, в който градския..
Според споделена стотици пъти публикация от тази седмица във Фейсбук от националния състав на Одеса през 1894 г. липсват украинците, тъй като тогава "още не са измислени". Според изображението (на руски език) от поста най-голямата национална група в града е руската. Твърдение: В края на XIX в. в Одеса не е имало украинци Проверка показва, че..
Споделена стотици пъти публикация във Фейсбук от края на ноември твърди, че " Русия поставя икономиката на САЩ на колене" с помощта на забрана за доставка на обогатен уран за Съединените щати. Цитира се Максим Шингаркин, "специалист и бивш депутат в Държавната дума", според когото със забраната за доставки на обогатен уран "на практика Русия..
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,