Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Живи човешки съкровища”: Песните „на високо” от селата Долен и Сатовча, Благоевградско

Женската фолклорна група от село Сатовча
Снимка: Архив

 

Читалището в Сатовча

Какво се крие в спецификата на традиционното двугласно пеене в Пиринския край? Как се изпълняват и каква е структурната оформеност на неповторимите „висички” песни от благоевградските села Долен и Сатовча, издирени и изследвани за първи път от фолклористката Райна Кацарова в началото на 50-те години на ХХ век? Какви старинни кодове разчитаме в архаичната звучност на музикалната селищна култура с днешна дата? Отговор на тези и други въпроси търсим от гостите в студиото на „Хоризонт” – проф. Димитрина Кауфман и гл.ас.д-р Радка Братанова, водещи учени в българската музикална фолклористика.

С песните „на високо” от Югозападна България в поредицата „Живи човешки съкровища” на „Музикална шарения”, рисуваме звуковите картини на локалната музикална традиция на Долен и Сатовча.

Природните забележителности в околностите и общ изглед на благоевградските села Слащен, Саточва и Долен можете да разгледате тук.


Повод да се насочим към този регион е обявената през 2010 г. кандидатура на женската фолклорна група за „високо” пеене при НЧ „Св.св.Кирил и Методий – 1926 г.” – с.Сатовча към системата „Живи човешки съкровища – България”. Песните са вписани в националната представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство в категория „Традиционно пеене и свирене”.


Оригниналният старинен стил пеене „на високо” идва от село Долен, а в последствие се пренася в Сатовча и други селища. Тези нетемперирани песни се изпълняват предимно при полски труд /жътва, копан и т.н./, на седянка, срещат се в сватбената обредност и по-рядко на хоро, при което едната група жени изпълнява мелодията, а другата „влачи” с характерни високи провиквания, в чиито звукови ефекти се крие тяхната уникалност.


Не случайно през 50-те години на миналия век песните на „високо” са поместени в колецията на изследователя Алън Ломакс „Народната и примитивна музика на света”.

През 1988 г. „Балкантон” издава специална дългосвиреща грамофонна плоча „Изворен фолклор от Сатовча и Долен”, в която са събрани едни от най-популярните за селата песни.

От прикачения звуков файл ще чуете разговор с проф. Димитрина Кауфман, гл.ас.д-р Радка Братанова, представител на Института за етнология и фолклористика при БАН и Катерина Коджаманова – секретар на Народно читалище „Св.св.Кирил и Методий – 1926 г.” – с.Сатовча, и ръководител на детската фолклорна група.

Музикалните илюстрации осъществяваме чрез архивни звукозаписи на песни „на високо” от Долен и Сатовча, съхраненни във фонда на БНР от събора в Копривщица през 1986 г.

Детска фолклорна група с.Сатовча



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Как се предават традиционните „висички” песни между поколенията в село Сатовча вижте тук от участието на женската и детската фолклорна група на една от естрадите на копривщенския събор през 2010 г.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00
Мирела Иванова

Мирела Иванова в любовно обяснение към поезията

" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..

публикувано на 08.02.25 в 16:29
Иван Мърквичка (1856 - 1938). Портрет на княгиня Мария Луиза, ок. края на 90-те години на XIX в., м.б., платно, 74х62 см. Музейна сбирка на Националната художествена академия

Националната художествена академия - разказ в картини

Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата.  Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..

публикувано на 08.02.25 в 14:28

София филм фест започва от 13 март и продължава до 31 март

Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино .  В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..

публикувано на 08.02.25 в 07:00

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41