Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Велико Търново е домакин на международното изложение "Културен туризъм"

| обновено на 10.04.14 в 11:35
Снимка: БГНЕС


От днес до неделя Велико Търново е домакин на 11-ото Международно изложение "Културен туризъм". На форума ще бъдат представени нови туристически продукти и дестинации у нас и в чужбина.

Интересът към най-мащабното в България изложение за културен туризъм расте, каза Цветомир Бояджиев, управител на общинската туристическа агенция "Царевград Търнов": Над 85 са участниците, които са с 25 повече от миналата година - 11 държави, а общините са около 70.

Съпътстващата програма на изложението включва международен фестивал на туристическия филм "На източния бряг на Европа", в който ще участват 63 продукции от 23 държави.

Над 7 милиона лева бяха инвестирани във Велико Търново през 2013-а година за развитие на туристическата инфраструктура и атракции, а градът привлече близо един милион туристи от страната и чужбина, съобщи кметът Даниел Панов: За изминалия туристически сезон ние отчитаме един ръст над 40%.

На финала на туристическото изложение в неделя ще има Римски ден в античния град Никополис Атиструм с много исторически възстановки и атракции.

В рамките на форума ще се дискутира необходимата посока за развитие на този продукт в съвременното общество. Новите предложения, атракции и дестинации ще търсят своята премиера по време на изложението. Една от тези премиери е на книгата "Туризъм и културно наследство", написана в съавторство от доц. д-р Соня Алексиева – пиар експерт по туризма, и доц. Ирена Бокова – антрополог. Разговорът от предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.

Данните на Министерството на икономиката показват, че от около 7 млн. чуждестранни туристи, посетили страната ни през миналата година, културният туризъм е привлякъл 8% от тях. Българските туристи отбелязват 12-процентен дял. Нараства интересът към нашата страна от редица азиатски страни. От началото на годината един нов за нашата страна пазар, какъвто е индийският, отбелязва 50% ръст. През последните години страната ни вложи значителни средства в туристическата инфраструктура, нови интерактивни музеи и музеи на открито, в маркетинг и реклама зад граница. Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георгиос Филаделфес

Георгиос Филаделфес за успешното турне - "Магическа нощ на тенорите"

Георгиос Филаделфес пристига от Сливен. Идва с усмивка, с музика и песен. Всъщност Сливен не му е роден град. Роден е в Атина. И българският не му е роден, но го говори чудесно.  Георгиос Филаделфес е български зет. Съпругата му Валентина е пианистка. Той също свири на пиано, пее и дирижира.  Йоргус е тенор, изпял едни от главните парти на..

публикувано на 05.05.25 в 11:22

Да потънеш в света на Любомир Пипков

Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..

публикувано на 01.05.25 в 15:44
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21