Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Форум "Дни на балканските култури" се провежда в рамките на фестивала "Мултикултурен Люблин" 2014

Снимка: сайта на Добре дошли в Люблин



Форум "Дни на балканските култури" се провежда в рамките на фестивала "Мултикултурен Люблин" 2014

“Учете бългрски език… и то къде… в Люблин, Полша”. Да, това е възможно, а се оказва и че е доста дърсена специалност в Университета "Мария Кюри-Склодовска" (UMCS) в Люблин, където преподава и  Камен Рикев, преподавател по български във Факултета по славянски филологии на СУ; от 2011 г.

Балканистиката представлява двугодишна специализация, достъпна за всички студенти от Университета в 4. и 5. курс (т.е. магистърско обучение) и на практика функционира като втора специалност. Учебният план включва български + втори балкански език (по избор между румънски, гръцки и сръбски), както и курсове по история на балканските литератури и по балканска култура.

Успоредно с аудиторната заетост специализацията предвижда ежегодно организиране на Дни на балканските култури, както и двуседмична теренна практика в балканските държави. През 2014 г. се организират третите Дни, които след първоначалния си успех, за първи път този май са включени в големия градски фестивал Мултикултурен Люблин.

" Преподаването на балканската проблематика при нас разчита на цялостен поглед с равноправно отношение към отделните балкански култури, т.е. без етноцентрични нагласи. Същевременно (и без да противоречи на горното твърдение) основният езиков акцент е безспорно българският (изхождайки от убеждението, че при подобно обучение винаги има водещи езици/литератури/култури)." каза  Камен Рикев.

Тазгодишният форум Дни на балканските култури (23-28 май) изпълнява и прагматична цел: от октомври 2014 г. българистичното обучение в Люблинския университет ще се реализира не в рамките на славянската филология (както бе досега), а на балканистика като нова бакалавърска (и впоследствие - дай Боже - магистърска) специалност.

За популяризиране на новата специалност и на българския език Катедрата по славянско езикознание предприе сериозна рекламна кампания: изготвяне на плакати и листовки, стартиране уейбсайт и Ютюб канал специален промоционален клип (с безкористното съдействие на българския музикален лейбъл Music Clinic Records).

Самата програма на Дните през тази година също е особено богата: фотоизложба на студентите от миналогодишната теренна практика, концерт на полската джаз-фолк формация  Саракина, чийто ръководител Яцек Греков (поляк) е възпитаник на Техническия университет в София, но и почитател на кавала и гайдата, в резултат на което групата е изпълнител на великолепна балканска музика (силни български акценти), макар и непозната в България.
Предвидена е също презентация с дегустация на типични балкански ястия (таратор, мусака, кебапчета и лютеница); фолклорни работилници по балкански танци (за студенти, но и за деца от детска градина). Накрая, предвиждат се и презентации и дискусионен панел с балкански учени (сред които българи като проф. Мариана Цибранска (БАН), проф. Галя Симеонова-Конах от Познанския университет, доц. Елена Николова от ПУ - филиал Смолян и др.).

На тържественото откриване със специален плакет и грамота от МОН ще бъде отличен Люблинският и Хелмски православен архиепископ Авел за принос към България и българистиката, както и към поддържане на кирилометодиевската традиция в Полша. Държа също да подчертая, че през последните години се радваме на подкрепата и чудесното сътрудничество с Н. Пр. г-н Василий Такев, българския посланик в Полша.
Цялото интервю на Ирина Недева с Камен Рикев мож да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимка: личен архив

The Chainsmokers, Iggy Pop, Alvaro Soler ще участват на фестивала "Colours of Ostrava 2025"

Тази година за първи път присъствах на фестивала „Colours Of Ostrava“ по покана на организаторите от Чехия, състоял се от 17-ти до 20 юли в областта Долни Витковице. Мястото е известно с изоставената фабрика за стомана, днес превърнато в празник на музиката и различните видове изкуства в четирите фестивални дни. Още от първия миг бях поразена..

публикувано на 06.11.24 в 10:27
Насаме с незабравимите - 45 срещи

Виолета Цветкова и нейните 45 срещи с незабравимите

Виолета Цветкова разказва за срещите си с някои от най-големите имена на българския културен небосклон в книгата " Насаме с незабравимите - 45 срещи". "Правех тези срещи повече от 30 години като журналист.  Връщах се към тях отново и отново. Всички тези хора вече не са сред нас. Понякога си поплаквах, понякога се смеех.  Никой от тях не..

публикувано на 05.11.24 в 15:37

"Писалката на Господ" - среща на съдбата, морала и вечните въпроси на съществуването

Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване...

публикувано на 05.11.24 в 13:39

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..

обновено на 04.11.24 в 17:53
Антон-Константин Анастасов

Антон-Константин Анастасов и неговият портал "Към неизвестното"

Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ  и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри.  "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..

публикувано на 04.11.24 в 13:30
Международен фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО

Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..

публикувано на 04.11.24 в 11:30

Петър Георгиев Рей: Човек никога не трябва да предава себе си и това, което носи!

"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..

публикувано на 04.11.24 в 10:39