Аз трябва да кажа, че Законът за банковата несъстоятелност, макар че е приет преди десетина години, за първи път ще се прилага и естествено е, точно когато ще се прилага, да се видят ония пропуски, които дават възможност той да не се приложи и да изпълни целта, за което е създаден. За съжаление, учим се в движение, учим се доста скъпо. Както знаете, преди няколко месеца в парламента беше направено предложение и то беше прието, с което т.нар. "цесии" и прихващанията в резултат на тях бяха забранени, така да се каже, с цел да се запази имуществото на банката, когато тя бъде в несъстоятелност. Разбира се, така направените цесии и прихващания, вероятно са и причината за намаляване на активите, което виждаме в последния отчет. Явно има пролука. Затова наистина задачата е доста трудна, но аз мисля, че те се усложняват и от това, че от момента на отнемане на лиценза на банката до момента на постановяването от съда на нейната несъстоятелност, което би трябвало да бъде изключително кратък срок, сега от решенията на съда се вижда, че този срок може да бъде и години. И всъщност това е срокът на безвремието, защото до отнемането на лиценза там има квестори, които се подчиняват на Управителния съвет на БНБ. Те имат ясно разписани права и задължения в Закона за кредитните институции и ги спазват. След отнемането на лиценза на банката, това явно вече не е банка, но тя още не е в несъстоятелност, за да може да се приложи Законът за банковата несъстоятелност там да има синдик.
Аз не бих искала това, което ще кажа, да прозвучи, че квесторите не защитават интересите на държавата, просто те нямат такива правомощия вече в този момента, когато банката е с отнет лиценз. За мен, когато банката е с отнет лиценз, тя вече не е банка и едновременно с това не е дружество в несъстоятелност. Ето за това безвремие говорим и ние трябва да се опитаме в рамките на няколко дни да направим текстове, които да регламентират това безвремие. В този момент кой е отговорен за опазване на имуществото на банката, кой е отговорен да атакува ония сделки, чрез които това имущество е увредено. В момента законът има дупка, тъй като синдикът още не е назначен, а квесторите вече не могат да бъдат квестори на банка, защото банка не съществува. И всъщност това ни е идеята – да се направят законодателни промени, в които да се направи една нова фигура на един временен синдик, който в този междинен период да се грижи за опазването на имуществото на банката.
Менда Стоянова в житейски план има съмнение към работата на БНБ, свързана с КТБ. Стоянова обаче подчерта, че няма доказателства, че квесторите са действали незаконно:
Аз не мога да кажа, че квесторите, макар със своите действия да са намалили имуществото на банката, са действали незаконно. Не мога да го кажа, тъй като не съм го проверила и няма доказателства за това. Прокуратурата и други такива органи със сигурност ще си свършат работата, за да преценят дали те са действали противозаконно. Но от чисто житейски план няма как да обясним, нито на хората, нито на себе си, че в това безвремие, което може да продължи, както разбираме не само до април, но и доста след април, накрая активите на банката няма да се окажат нула. И когато банката бъде обявена в несъстоятелност, да се окаже, че няма маса на несъстоятелността, от която да се удовлетвори не само Фондът за гарантиране на влоговете, но и останалите кредитори, вложители. Така че, ако трябва да го формулирам от житейски план – да, ние се съмняваме, но не можем да кажем, че квесторите и БНБ са извършили закононарушения, докато те не се констатират.
Менда Стоянова посочи, че в рамките на следващата седмица законопроектът трябва да бъде внесен и да тръгне по ускорена процедура на разглеждане.
Новата българска църква в Лондон отвори врати и лично патриарх Даниил отслужи празнична вечерня в присъствието на над 300 миряни. Новият храм се казва “Свети Йоан Рилски”. Официалното му откриване ще бъде в неделя. На церемонията бяха и Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний, Видинският митрополит Пахомий, ректорът на Софийската..
Представители на общностите на България, Румъния, Молдова се събраха за трета поредна година на "Празник на мартеницата“ в Брюксел. Български деца от различни краища на Белгия танцуваха под звуците на тази позната песен "Без радио не мога". Техни връстници се включиха в ателиетата за изработване на мартеници. Таня Станева, президент на..
Полиция охранява пътниците в градския транспорт в Гърция. Арестуват крадци и реагират на всякакви хулигански прояви. След много случаи на кражби и хулиганско поведение в градския транспорт гръцката полиция засили мерките за сигурност на пътниците. Само за ден в Атина униформените извършиха седем ареста за кражби в градския транспорт...
Над 500 замъка се продават в Испания. Цените на средновековните крепости започват от близо 80 000 и стигат до 15 млн. евро. Купуването на замък понякога звучи лекомислено, като прищявка или снобизъм, но носи своята особена стойност. И ако в България крепостите са единствено исторически обекти, то големият им брой в Испания – над 10 000..
Пресслужбата на Ватикана информира, че Папа Франциск е имал по-дълга от обичайното респираторна криза. В прессъобщението се казва, че "Състоянието на Светия отец продължава да е критично, следователно, както беше обяснено вчера, папата не е вън от опасност". Посочва се, че "папа Франциск е получил продължителна астматична респираторна криза, която..
Победителят от 75-ия фестивал на италианската песен Оли, се отказа от правото си да участва на конкурса "Евровизия" в Базел през май. На негово място, Италия ще представи втория в класирането на "Санремо" Лучо Корси. Решението на Оли да не участва в Базел се очакваше, откакто приключи "Санремо" преди седмица. Накрая, чрез социалните мрежи,..
Пограничните общини Свищов и Зимнич от двете страни на река Дунав очакват близо 1 500 000 евро европейско финансиране за предотвратяване на наводнения. Инициативите за зелена инфраструктура и залесяване за адаптация към изменението на климата в районите на Зимнич и Свищов предвиждат за две години от българската и румънската страна на Дунав да..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..