На 15 май се навършиха 450 години от рождението на един от великите композитори в историята - Клаудио Монтеверди. По този повод в рубриката "Годишнини" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" проследихме кратки епизоди от биографията и творчеството му.
Прочутият съвременен музикант Риналдо Алесандрини пише:
Монтеверди живя между два века – XVI и XVII. Кои са музикантите, негови съвременници, чиято музика слушаме днес редовно? Качини? Пери? Двамата Габриели? Палестрина? Ласо? Не, тяхната музика се слуша спорадично, по-рядко, почти случайно. С интерес, без съмнение, но не всекидневно. И обратното - може да се храниш с удоволствие с Монтеверди всеки ден. И това прави, несъмненно, значителна група меломани. Всъщност, ако се вгледаме назад, Монтеверди е много далеч - 450 години се навършват от рождението му и 364 от смъртта. Въпреки това неговата музика не изпитва никаква трудност да се впише емоционално (и да направи потресаващо впечатление) на милиони хора от различни социални нива. Това, което ни е останало от творчеството на Монтеверди, е голям брой мадригали, три цели опери и много религиозна музика във всички жанрове. Чисто инструменталната музика не го е интересувала много.
Защо една музика, отдалечена във времето, и преди всичко една форма, вече забравена днес, като мадригала – формата, която Монтеверди облагороди най-много, продължава да бъде още източник на толкова възвишени емоции? Как жалбата на Орфей при смъртта на Евридика, или еротичните сцени между Нерон и Попея успяват да събудят нашите чувства по същия начин като тъжния край на Аида или Мими, или впечатляващата чувствителност на Кармен? Обяснението се крие във факта, че Монтеверди е истински революционер - всъщност той не изобретява нови форми, но ги модифицира по уникален начин. Той създава дълбоки ефекти, вълнуващи силно слушателя.
Чуйте повече за композитора Клаудио Монтеверди и неговото творчество в звуковите файлове.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..
Правителството е стабилно и това се разбра, защото постигна изключителни неща в последните седмици. И не е добре да бъдат замаскиран от хора, които..