Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Баня или музей – халати срещу костюми

Малина Едрева: ще погледнем и към опита на Будапеща преди взимането на решение

Баня или музей – халати срещу костюми, активисти срещу общинари. В петък пред Централна баня се проведе акция за запазването на функцията на Централната софийска баня и срещу намеренията на Столична община да разшири във всичките помещения на историческата сграда музейната експозиция за града.
    

В предаването "Хоризонт до обед" Антоанета Салфидж от Термално-нормално припомни решението от 2015 г. банята да стане музей: „Условието беше, че за Северното крило, което е по-голямото от банята, ще се търсят възможности за възстановяване. Тези обещания вървяха дълго време. На 1 ноември се оказа, че доц. Д-р Чобанов, който е зам.-кмет на София, внася доклад с гениалната идея, че Северното крило вече не може да бъде минерална баня, а трябва да бъде общинска зала за събития, която да приюти общинските театри и състави. С това ние не можем да се съгласим“.

Салфидж е категорична, че трябва да се спре решението на този доклад. Това трябва да се реши на Столичен общински съвет, каза тя и предупреди: „Ако се приеме този доклад, е доста опасно, защото означава, че буквално столицата ни вече няма да има бъдеще като термална столица“.

Борислав Бориславов, председател на групата на Реформаторския блок в СОС, е категоричен, че ще е престъпление да се остави тази красива сграда да се руши. Прекратяването на функциите й като баня е през далената 1986 година по време на комунистическия режим, припомни той. Според него основният проблем е свързан с липсата на инвестиционен интерес за развитието на Северното крило като място за достъп до минерални басейни.

„В продължение на 10 години има открита процедура за концесия за спа център и минерална баня. Въпреки многократното намаляване на изискването от страна на общината не се яви инвеститор, който да направи от тази сграда спа център“, обясни той.

Според Виргиния Захариева, психотерапевт и писател, има няколко неверни твърдения – че няма дебит, че няма паркинг и въпросът дали да бъде спасена сградата. Тя попита общинарите: „Как вие смятате, че чувате гражданите, които искат тази сграда да бъде баня? Започвате да подменяте нашите гласове и желания, това много ме притеснява – държим се инфантилно. Как изобщо си въобразявате, че ще допуснем такова нещо?“.

Борислав Бориславов посочи, че дебитът на минералната вода в момента е 12 литра в секунда.

Инж. проф. Павел Пенчев – експерт по хидробиология, посочи, че този дебит е напълно достатъчен, за да се захранят басейните в Северното крило. „Един съвременен спа комплекс и то голям, заема около 4 – 4,5 литра в секунда“, отбеляза той. Инж. Пенчев е категоричен, че свободният достъп до питейна минерална вода в центъра на София няма да намалее при наличие на басейни там. Като абсурдно твърдение специалистът определи изказвания, че при спиране на чешмите ще се наруши качеството на водата.

Според Малина Едрева, председател на постоянната комисия по образование, култура, наука и културно многообразие, на първо място трябва да се има предвид тежкото състояние на сградата.

„Оформят се няколко варианта. Поела съм ангажимент да се направи обсъждане на съответните възможности с ясните финансови разчети, с яснота за това какви функции ще се изпълняват, за да може да се пристъпи към взимане на решение“.

Ще бъде проучен и опита на град като Будапеща, която е запазила своите минерални бани в историческите им постройки като живи музеи.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00

Политическата нестабилност пречи на приемането на Националната програма за антимикробна резистентност

Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести.  При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..

обновено на 20.11.24 в 21:51