Новогодишният фестивал на арабските детски театри, организиран от театър „Елмина“, събра в Яфо театрални колективи от цял свят. Тъй като детската публика бе не само аробоезична, колективите наблягаха на спектакли с по-малко думи, а повече пантомима и мюзикъл, където музиката заличава езиковите различия. Преди всеки от спектаклите палеха свещи за еврейския празник на светлината през най-тъмните дни на годината -Ханука, раздаваха баклави и други арабски сладкиши в чест на празника на рождението на пророка Мохамед, а накрая пристигаше и Дядо Коледа и на тези, които му се радваха, раздаваше бонбони или дребни подаръци. Върхът бе последната вечер. На метри от театъра, на пощада пред часовниковата кула в Яфо, бяха запалени светлините на елхата. Това не е точно дръвче, а висока конусова решетка, с прикрепени по нея елхови клончета, светлинни гирлянди и стъклени топки.
Последният спектакъл на фестивала се наричаше „Чудото“. Това не беше новогодишна приказка, а разказ да проблемите на едно момченце, родено с много малформации по главата и лицето. Наложило се е да му правят поне десетина пластични операции, но въпреки всичко не изглеждало привлекателно, а е на възраст да тръгне на училище. Но децата са доста жестоки и му се подиграват, дори измислят, че ако някой се докосне до него, ще се зарази. Дори единственото момче, което иска да дружи с него, споделя с другите, че вече му е омръзнало да бъде с този изрод. Това се случва по време на карнавал и той не знае, че зад маската на „викащ призрак“, се крие болното момченце. Прибрало се вкъщи, то заявява, че повече не иска да ходи на училище. С много труд майка му и сестра му го уговарят да се върне в класната стая. Там, обаче, той сам се изолира от всички. Но се случва така, че по време на годишната училищна екскурзия(в Израел учебната година за всички деца завършва с различни екскурзии) непознати хулигани нападат един от съучениците, които най-често се подиграват на момченцето. То, заедно с бившия си приятел, се хвърлят да го спасяват. И тогава се случва чудото. Трите момчета стават неразделни.
В залата присъстваше и момченцето, за което е била написана пиесата. То, за съжаление, освен белези по лицето има и други проблеми. Движи се в инвалидна количка. Майка му е известна израелска писателка. По тази история има и телевизионен филм, но спектакъла на арабския театър бе интересно съчетание между куклен театър и живо изпълнение на съвсем млади артисти, с изключение на изпълнителката на ролята на майката на момчето, която е известна актриса. Всички те показаха, че еднакво добре играят , пеят и движат както марионетки, така и големи кукли. Въпреки назидателниядо известна степен сюжет децата, препълнили залата, нито за момент на се отегчиха, активно реагираха на ставащото на сцената, а след спектакъла не бързаха да си тръгват. Искаха да опитат да движат кукли и да попеят заедно с артистите.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..