В началото на миналата година НСОРБ инициира процес по внасяне на промени в Закона за водите, които се отнасяха до общински язовири, които не могат да бъдат обгрижвани от общините. Измененията влязоха в сила през юли миналата година. Беше създадена и правна възможност общините да прехвърлят на държавата свои язовири, които не могат да поддържат. За целта беше създадено Държавно предприятие "Управление и стопанисване на язовири", което да се грижи за всички нежелани от общините язовири.
„Това, което пречи, е прехвърлянето на публична общинска собственост на държавно предприятие. Обструкцията идва от Министерството на регионалното развитие и благоустройството“ поясни Гуджеров в предаването „Хоризонт до обед“.
„Съвместно с Министерството на икономиката е изготвен закон за изменение и допълнение, който регламентира и дава възможност общините да се разпореждат с язовирите като публична общинска собственост, което към момента е изтъкнато като основна пречка за прехвърлянето. Сега се предвижда прехвърлянето да се осъществи чрез договор за дарение между Общината и съответния областен управител“.
119 общини са заявили прехвърлянето към държавата на 2721 язовира. „Проблемна е ситуацията – заявили са предаването на язовирите, защото не са в състояние да инвестират средства в привеждането на тези съоръжения в изправно състояние, защото такива пари няма“.
„Язовири, които са опасни и не са в добро техническо състояние, и сега предприятието може да поеме грижата за тях“, уточни Гуджеров.
Павел Гуджеров изрази надежда, че в „бърз оперативен порядък нещата ще се изгладят и се надяваме законодателите да внесат тези предложения за поправка в Закона за водите и Закона за общинската собственост“.
„Към този момент и докато собствеността на язовирите не се прехвърли към държавното предприятие, отговорността за съоръженията носят общините и санкциите ни са към тях. Фактически те са собственикът на този етап“. Това поясни Петър Горновски, председател на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
Той съобщи, че има списък с над 400 язовира, които се нуждаят от спешен ремонт, и подчерта факта, че повечето язовирни съоръжения са строени през 50-те години на миналия век и се нуждаят от ремонти.
„Проблемът възниква заради различно тълкуване на текста от различните ведомства. Това прави несигурна правната рамка на процеса и той е блокирал“, каза Искрен Веселинов, председател на парламентарната комисия по регионална политика. В рамките на десет дни бихме могли да внесем законопроекта и той да се гледа по реда на правилника на Народното събрание.
„Трябва да имаме положителни становище от страна на отговорните ведомства и да имаме политическа воля това да мине по бързата процедура".
Всички гледни точки от предаването чуйте в звуковите файлове.
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..