В началото на миналата година НСОРБ инициира процес по внасяне на промени в Закона за водите, които се отнасяха до общински язовири, които не могат да бъдат обгрижвани от общините. Измененията влязоха в сила през юли миналата година. Беше създадена и правна възможност общините да прехвърлят на държавата свои язовири, които не могат да поддържат. За целта беше създадено Държавно предприятие "Управление и стопанисване на язовири", което да се грижи за всички нежелани от общините язовири.
„Това, което пречи, е прехвърлянето на публична общинска собственост на държавно предприятие. Обструкцията идва от Министерството на регионалното развитие и благоустройството“ поясни Гуджеров в предаването „Хоризонт до обед“.
„Съвместно с Министерството на икономиката е изготвен закон за изменение и допълнение, който регламентира и дава възможност общините да се разпореждат с язовирите като публична общинска собственост, което към момента е изтъкнато като основна пречка за прехвърлянето. Сега се предвижда прехвърлянето да се осъществи чрез договор за дарение между Общината и съответния областен управител“.
119 общини са заявили прехвърлянето към държавата на 2721 язовира. „Проблемна е ситуацията – заявили са предаването на язовирите, защото не са в състояние да инвестират средства в привеждането на тези съоръжения в изправно състояние, защото такива пари няма“.
„Язовири, които са опасни и не са в добро техническо състояние, и сега предприятието може да поеме грижата за тях“, уточни Гуджеров.
Павел Гуджеров изрази надежда, че в „бърз оперативен порядък нещата ще се изгладят и се надяваме законодателите да внесат тези предложения за поправка в Закона за водите и Закона за общинската собственост“.
„Към този момент и докато собствеността на язовирите не се прехвърли към държавното предприятие, отговорността за съоръженията носят общините и санкциите ни са към тях. Фактически те са собственикът на този етап“. Това поясни Петър Горновски, председател на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор.
Той съобщи, че има списък с над 400 язовира, които се нуждаят от спешен ремонт, и подчерта факта, че повечето язовирни съоръжения са строени през 50-те години на миналия век и се нуждаят от ремонти.
„Проблемът възниква заради различно тълкуване на текста от различните ведомства. Това прави несигурна правната рамка на процеса и той е блокирал“, каза Искрен Веселинов, председател на парламентарната комисия по регионална политика. В рамките на десет дни бихме могли да внесем законопроекта и той да се гледа по реда на правилника на Народното събрание.
„Трябва да имаме положителни становище от страна на отговорните ведомства и да имаме политическа воля това да мине по бързата процедура".
Всички гледни точки от предаването чуйте в звуковите файлове.
Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..
Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки и се чувстват безсилни да се защитят, защото кафявата мечка е защитен вид..
За първи път в историята националната ни светиня " История славянобългарска" от Паисий Хилендарски излиза на украински език . Преводът,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..