Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Алиансът на акушерките и Асоциацията на професионалистите по здравни грижи

Предлагат връщане на медицинската грижа за новородени по домовете

Зачертали сме добра практика от миналото, а сега я преоткриваме през чужди модели

Снимка: БГНЕС

Патронажната грижа да стане повсеместна и да е норма – след пилотен проект на „Уницеф“ в Шумен и Сливен се появи предложение да се възродят добрите практики за проследяване на новородените и малките бебета по домовете. 

Да се върне моделът на домашните посещения на акушерки и патронажни сестри настояват от Алианса на българските акушерки. За възстановяването на този модел е необходим достатъчен брой специалисти, както и финансиране, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ Емилия Казълова, почетен член на алианса. „Този акушерски модел беше изключително успешен още преди години, но след промените в здравната реформа акушерките останаха на заден план“, подчерта тя.

Още преди години от организацията предлагали на бившия здравен министър Петър Москов акушерки, които са привърженици на патронажната грижа, да могат да сключват договори с НЗОК, но им отказали, разказа Казълова. Тя смята ограничението договори с Касата да могат да сключват само специалисти за пропуск в законодателството, защото акушерките се оказват извън тази категория.

Какъв е чуждият опит? Във Финландия, в зависимост от желанието на майката, се осигуряват 2-3 медицински консултации в дома на родилката,  за получи подкрепа за грижите, които трябва да полага за първото си дете. Домашните консултации не се провеждат единствено, когато температурите паднат под минус 20 градуса.

Майката може да получи и консултация чрез телефонно обаждане, разказа пред „Хоризонт“ Полина Бръчков, наша сънародничка, която живее там. „Винаги съм можела да се обадя. Винаги са ми обръщали внимание на каквито и да е глупави въпроси. С много търпение са ми помагали.“

Във Финландия бременните жени получават постоянна консултация от акушерка. Естественото раждане е на почит, цезаровото сечение не може да бъде избрано, ако няма медицински показания, обясни Полина Бръчков.

Системата за медицински грижи е организирана така, че от забременяването до раждането жената получава съвети от медицинска сестра, за да се подготви за естественото раждане. "Има онлайн курсове, които са свързани с обучението на жените - как сами да се подготвят за правилното раждане. Има групи, организирани от самите акушерки. Групите са доста малки, максимум 10 жени.“

Понеже е твърде скъпо даден лекар да наблюдава една жена девет месеца, са предвидени само два лекарски прегледа по време на бременността. Медицинското проследяване на бременността във Финландия е безплатно, защото заради високите данъци в хазната има достатъчно приходи за това.

Според председателя на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева „един прекрасен модел, който сме имали в миналото“ е бил захвърлен с лека ръка. „Сега ние научаваме какво става във Финландия, в Белгия, във Франция, където всъщност е наложен т.нар. акушерски модел - за здравите жени с нормална бременност и нормално раждане се грижат изключително акушерки в самостоятелни акушерски практики. След раждането на детето вземат участие и т.нар. патронажни сестри, които посещават домовете на майката“, посочи Василева. 

В България вече десет години Училище за родители в "Майчин дом" в София помага на бъдещите родители със съвети за раждането и отглеждането на детето. Курсът на обучение в болницата се състои от 6 лекции и към него има голям интерес. Една от лекциите е посветена на грижите за новороденото в дома, начина на кърмене. Акушерките  от "Майчин дом" насърчават майките да кърмят децата си. 

Темата е разгледана в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Венцислав Венев: Непрекъснато се говори за туризма като приоритет, но той липсва в дългосрочните стратегии

Днес пред Народния театър "Иван Вазов" започват честванията по повод 129 години от основаването на Българското туристическо движение от видния роден писател и общественик Алеко Константинов .  Те ще продължат в събота и неделя , посочи пред БНР Венцислав Венев, председател на Българския туристически съюз.  "Винаги в последната събота и..

публикувано на 23.08.24 в 11:49

След ЛГБТ поправките: черни списъци с учители, саморазправа, възмущение

Българският хелзинкски комитет намира публикуването от варненската структура на партия "Възраждане" на списъка с учители, подписали писмо в опозиция на последните изменения на Закона за предучилищното и училищно образование, за противозаконно действие, което нарушава основни човешки права на засегнатите. БХК ще предостави правна помощ на хора в..

публикувано на 23.08.24 в 10:21
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Пеевски изпусна ДПС и ще се съпротивлява докрай

"Ако вътрешният министър е качествен и не допусне равномерно купуване на гласове, ще бъде ужасно трудно за г-н Пеевски да постави началото на сериозен политически проект . Той изпусна от ръцете си нещо много по-ценно – ДПС." Това мнение изрази пред БНР пиар експертът Арман Бабикян от движението "Ние идваме", бивш депутат. От ключовите..

публикувано на 22.08.24 в 11:04
Минчо Спасов

Минчо Спасов: Пеевски е като шофьор, който кара с 200 по "Струма", но идва Кресненското дефиле

През последните десетина години България се управлява от коалицията ГПС (ГЕРБ и ДПС).  Това заяви пред БНР Минчо Спасов, адвокат и бивш депутат. Според него тази коалиция е родила казуси като тези с Калин Стоянов и Димитър Главчев. По думите му, упоритостта на Калин Стоянов да запази поста си на вътрешен министър се дължи на амбиция "..

публикувано на 22.08.24 в 08:28

Безводие: Бедствено положение се очаква в още 5 села в Павликенско

Заради безводие се очаква да бъде обявено бедствено положение в още пет села от община Павликени , обяви пред БНР кметът инж. Емануил Манолов. "В половината от селата, а те са 19 в нашата община, положението е тежко, вече и невъзможно. В три от селата обявихме частично бедствено положение - Димча, Сломер и Лесичери. Ако засушаването..

публикувано на 21.08.24 в 15:36

Веселин Налбантов, хотелиер: Взех кредит, за да си платя тока!

Хотелиери и ресторантьори остават твърди в намерението си на 27 август да затворят пътя Бургас – Варна . Това потвърди пред БНР Веселин Налбантов – зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Те обаче не знаят в тази политическа обстановка към кого да се обърнат. Утре предстои среща на инициативния комитет, където ще..

публикувано на 21.08.24 в 15:05

Намалява силата на циклона в Гърция, жегите се завръщат

Днес намалява силата на циклона в Гърция, който вчера наводни райони. Според прогнозите отново се връщат високите температури. Силни дъждове и градушка нанесоха сериозни щети в няколко района на Гърция. В град Волос голяма част от улиците са наводнени, вятърът изкорени дървета, под вода са приземни етажи и магазини, съобщават местните..

публикувано на 21.08.24 в 11:29