Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алиансът на акушерките и Асоциацията на професионалистите по здравни грижи

Предлагат връщане на медицинската грижа за новородени по домовете

Зачертали сме добра практика от миналото, а сега я преоткриваме през чужди модели

Снимка: БГНЕС

Патронажната грижа да стане повсеместна и да е норма – след пилотен проект на „Уницеф“ в Шумен и Сливен се появи предложение да се възродят добрите практики за проследяване на новородените и малките бебета по домовете. 

Да се върне моделът на домашните посещения на акушерки и патронажни сестри настояват от Алианса на българските акушерки. За възстановяването на този модел е необходим достатъчен брой специалисти, както и финансиране, коментира в предаването „Хоризонт до обед“ Емилия Казълова, почетен член на алианса. „Този акушерски модел беше изключително успешен още преди години, но след промените в здравната реформа акушерките останаха на заден план“, подчерта тя.

Още преди години от организацията предлагали на бившия здравен министър Петър Москов акушерки, които са привърженици на патронажната грижа, да могат да сключват договори с НЗОК, но им отказали, разказа Казълова. Тя смята ограничението договори с Касата да могат да сключват само специалисти за пропуск в законодателството, защото акушерките се оказват извън тази категория.

Какъв е чуждият опит? Във Финландия, в зависимост от желанието на майката, се осигуряват 2-3 медицински консултации в дома на родилката,  за получи подкрепа за грижите, които трябва да полага за първото си дете. Домашните консултации не се провеждат единствено, когато температурите паднат под минус 20 градуса.

Майката може да получи и консултация чрез телефонно обаждане, разказа пред „Хоризонт“ Полина Бръчков, наша сънародничка, която живее там. „Винаги съм можела да се обадя. Винаги са ми обръщали внимание на каквито и да е глупави въпроси. С много търпение са ми помагали.“

Във Финландия бременните жени получават постоянна консултация от акушерка. Естественото раждане е на почит, цезаровото сечение не може да бъде избрано, ако няма медицински показания, обясни Полина Бръчков.

Системата за медицински грижи е организирана така, че от забременяването до раждането жената получава съвети от медицинска сестра, за да се подготви за естественото раждане. "Има онлайн курсове, които са свързани с обучението на жените - как сами да се подготвят за правилното раждане. Има групи, организирани от самите акушерки. Групите са доста малки, максимум 10 жени.“

Понеже е твърде скъпо даден лекар да наблюдава една жена девет месеца, са предвидени само два лекарски прегледа по време на бременността. Медицинското проследяване на бременността във Финландия е безплатно, защото заради високите данъци в хазната има достатъчно приходи за това.

Според председателя на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Милка Василева „един прекрасен модел, който сме имали в миналото“ е бил захвърлен с лека ръка. „Сега ние научаваме какво става във Финландия, в Белгия, във Франция, където всъщност е наложен т.нар. акушерски модел - за здравите жени с нормална бременност и нормално раждане се грижат изключително акушерки в самостоятелни акушерски практики. След раждането на детето вземат участие и т.нар. патронажни сестри, които посещават домовете на майката“, посочи Василева. 

В България вече десет години Училище за родители в "Майчин дом" в София помага на бъдещите родители със съвети за раждането и отглеждането на детето. Курсът на обучение в болницата се състои от 6 лекции и към него има голям интерес. Една от лекциите е посветена на грижите за новороденото в дома, начина на кърмене. Акушерките  от "Майчин дом" насърчават майките да кърмят децата си. 

Темата е разгледана в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18