Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плетива и гозби в благотворителна изложба-базар в Етнографския музей във Враца

Жители на Челопек събират пари да издадат история на селото

Автор на книгата е дългогодишният кореспондент на БТА за региона Цветана Евгениева

Снимка: БГНЕС

В Етнографския музей във Враца днес се открива благотворителна изложба-базар, наречена "Искри от огнището". Експозицията ще покаже традиционни ястия като питка на гьоз, лютика, баници и домашно сирене, както и плетива и бродерии от балканското село Челопек. Храните и изделията са дело на местни жители, които съвместно с кметството, читалището и църковното настоятелство в селото събират средства за издаването на книга за историята на селото. 

Едно село без история не е село, казва Тихомир Тошев, кмет на Челопек. "Това е духовността, която трябва да запазим, историята на миналите поколения, за да можем да я прилагаме и в момента – да може да го четат бъдещите поколения."

Автор на книгата е дългогодишният кореспондент на БТА във Враца Цветана Евгениева. "Това е документално-художествен очерк за село Челопек – едно все още много жизнено село, в което живеят млади хора, в което се заселват млади хора, има деца, въпреки че няма училище. Едно село, което носи атмосферата на българското, автентичното, истинското – не само със своето разположение високо в Балкана, но и с духовността на тези хора" -  мотивира документалното си изследване тя.

Цветана Евгениева работи по книгата от три години. Събира архивни материали, чете очерци на народния учител Марин Тошев и на съдия Васил Манчев. "Много ми помогнаха живите разкази на съвременниците, които споделиха с мен всичко, което са преживели – традиции, обичаи, поминък, празници, които са много характерни за това село."

Върху почти 400 страници и с над 170 снимки книгата разказва за Челопек – от миналото до наши дни.

Заглавието „Природният олтар“ е заимствано от пътеписа на Иван Вазов, който тръгва по следите на Ботевата чета и спира в Челопек, където научава легендата за Баба Илийца. „Впечатлява го това село като един природен олтар, като една люлка сред зъберите на Балкана“, разказва Цветана Евгениева.

За тираж от 500 броя са необходими 5 хиляди лева. Част от средствата са събрани от дарители, за другата част местната общност се мобилизира и организира в Етнографския музей във Враца благотворителна изложба-базар „Искри от огнището“. Изложбата включва традиционни храни – баници, лучници, сирене, питки, лютики – общо 18 вида ястия.

Освен храните, предлагат и плетени и тъкани изделия като образци на традиционните занаяти. Посетителите ще видят мартенички от вълна и торбички от тъкан преди десетилетия плат. Всичко е ръчна изработка. 

Иванка Бешовишка е една от челопешките  жителки, която ще покаже в изложбата сръчността си в плетивата и бродериите. „От сърце искам да помогна за книгата, да я има, за село Челопек. Нужна е една такава книга с историята, някогашната.“

Репортажа чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30
Божанка и Петър Ганеви

Божанка и Петър Ганеви за божествената музика на Дънов на неговия рожден ден

Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" .   "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..

публикувано на 12.07.25 в 06:00
Димитър Асенов

Димитър Асенов за живота през призмата на множествената склероза

Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията.  Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:07

Когато Саранда заблести като Лас Вегас: Кой е албанският Елвис Пресли?

Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..

публикувано на 09.07.25 в 18:04

Лимонада с кауза - лавина от добрина

Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..

публикувано на 09.07.25 в 09:42

10-годишната Десислава Костадинова изработва гривнички в помощ на болни деца

Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..

публикувано на 06.07.25 в 07:00