Продължава серията звездни гостувания в юбилейния, 90-и сезон на Софийската филхармония. На 21 февруари в зала „България“ на диригентския подиум ще застане прочутият финландски диригент и композитор Лейф Сегерстам.
Програмата е озаглавена „Северна фантазия“ и включва премиера на негова творба, Симфония №7 от Ян Сибелиус и Клавирния концерт от Александър Скрябин. Солист ще бъде пианистът Иво Върбанов, носител на приза за „Музикален проект“ в допитването на предаването "Алегро виваче" - „Музикант на годината 2017“. Получи го за компактдиска с музика от Димитър Ненов, който той организира и записа като солист заедно с Кралския шотландски симфоничен оркестър под диригентството на маестро Емил Табаков.
През септември миналата година Концерта за пиано и оркестър от Димитър Ненов събра на една сцена Иво Върбанов и маестро Сегерстам във финландския град Турку с Филхармонията на града. Сега тези двама музиканти за втори път работят заедно, но този път със Софийската филхармония.
Лейф Сегерстам е доайен на финландската диригентска школа със сериозна международна кариера. Работил е с редица оркестри в родната си Финландия, както и в чужбина – в Европа и Америка. Бил е главен диригент на Филхармоничния оркестър на Хелзинки в продължение на 12 години, а вече е негов пожизнен главен диригент. Бил е начело на няколко други състава, сред които този на Датското и на Австрийското радио. Гостувал е на Чикагския симфоничен оркестър, Филхармоничния оркестър на Лос Анжелис, Симфоничния оркестър на Торонто, Кралския Ливърпулски Филхармоничен оркестър и Симфоничния оркестър на Сао Паоло. Маестро Сегерстам си спомня, че е гостувал и на Симфоничния оркестър на БНР преди 40 години и едно от произведенията, над които е работил с нашите колеги, е Симфония от Джордже Енеску.
За Лейф Сегерстам се знае също, че е дългогодишен преподавател по дирижиране в музикалната академия „Ян Сибелиус“ във Финландия. Сред плеядата негови възпитаници е и диригентът Саша Мякиля, когото видяхме миналия четвъртък на пулта пред Софийската филхармония заедно със солиста Светлин Русев.
Към това добавяме пианистичните и композиторски умения на маестро Сегерстам, както и способността му да оцени по достойнство една непозната творба от също толкова непозната култура (като клавирния концерт на Димитър Ненов), и да я представи на финландска сцена. Лейф Сегерстам е автор на огромен брой композиции – десетки инструментални концерти и, забележете, близо 330 симфонии, изумителна цифра. Композира вече почти 70 години, откакто е написал първата си творба на 5. Една от тези минисимфонии, които се изпълняват без диригент, ще има своята световна премиера в София. В нея като пианисти на два рояла ще се включат авторът и Иво Върбанов. Тази кратка тричастна пиеса е озаглавена „Сънят на кучето София“.
Чуйте още интересни подробности за музикантите и избраните от тях произведения в разговорите с диригента Лейф Сегерстам и пианиста Иво Върбанов в звуковите файлове.
Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..
Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината. Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..
"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории". Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..